REKLAMA

Zdrowie

Koronawirus nigdy nie zniknie?

Opublikowano 01 maja 2020, autor: jb

Już ponad 3 miliony osób na całym świecie zaraziło się koronawirusem. W Polsce choruje ponad 12,5 tys. osób, a zmarło 606.

Dziennie w naszym raju potwierdza się zakażenie już u około 400 osób. W województwie lubuskim zdiagnozowano 87 (wszystkie dane aktualne na środę, 29.04., do godz. 17:00) przypadków zakażeń. Najwięcej, bo 20 z nich – w powiecie żagańskim. Chorowały także 4 osoby z powiatu żarskiego. Za wyleczone w kraju uznaje się 3.025 osób, w naszym województwie – 66.

W Polsce zmarło już 606 osób. We wtorek (28.04.) zanotowano drugi najgorszy dzień w statystykach. Podczas jednej doby stwierdzono 34 zgony z powodu koronawirusa.

Choć rząd planuje stopniowe przywracanie aktywności w gospodarce, sporcie czy nawet szkołach, nie można przewidzieć, czy faktycznie wejdą one w życie, jeżeli liczba chorych gwałtownie wzrośnie.

Na koronawirusa nadal nie wynaleziono szczepionki ani skutecznego lekarstwa. Prawie każdy kraj prowadzi swoje badania. W tym tygodniu amerykańscy naukowcy zaczęli testować jeden z leków na zgagę jako ten, który może łagodzić objawy kliniczne koronawirusa.

W Polsce ruszyło podawanie osocza krwi chorym od osób, które już wyleczono z koronawiursa. W naszym województwie jako pierwszy osocze jeden z pacjentów oddał we wtorek (28.04.) w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze.

Od czasu wybuchu epidemii na świecie wirus cały czas mutuje, co oznacza, że może różnić się także zaraźliwością. Oznacza to też, że ciężko będzie wynaleźć jedną szczepionkę, która pomoże w walce ze wszystkimi odmianami wirusa.

Choć w Polsce oczekiwany punkt kulminacyjny epidemii jeszcze nie nadszedł, już mówi się o tym, że kolejna fala zachorowań czeka nas jesienią. Może się to skumulować z epidemią grypy, na którą co roku także umiera wiele osób. Najbardziej znany amerykański immunolog Anthony Fauci stwierdził nawet, że koronawirus nigdy nie zniknie, a wzrost temperatur latem nie pomoże w zwalczaniu choroby.

Napisz komentarz »