REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Burmistrz zapomniała o zamku?

Opublikowano 01 maja 2020, autor: Norbert Królik

Żarski Urząd Miasta nie dostał pieniędzy na remont zamku z Urzędu Marszałkowskiego, bo… się o nie nawet nie starał. Jak to się ma do zapewnień burmistrz Danuty Madej, że będzie walczyła o zewnętrzne środki na remont zabytku, który przejęła na początku roku?

 W kwietniu podczas sesji Sejmiku Województwa zatwierdzone zostały dotacje na remont zabytków w województwie lubuskim. Dofinansowanie otrzymało ponad 30 zabytków na kwotę miliona złotych. Darmo wśród nich szukać żarskiego zamku, którego właścicielem jest Urząd Miasta.

–  Niestety, miasto Żary nie złożyło wniosku o uzyskanie dotacji na remont zamku – informuje Michał Iwanowski, rzecznik prasowy zarządu województwa lubuskiego.

D. Madej zamek przejęła 16 stycznia tego roku, a nabór wniosków na dofinansowanie trwał do 31 stycznia, więc urzędnicy mieli czas, żeby powalczyć o dodatkowe środki na remont. Nie zrobiono tego jednak i pieniądze popłynęły do innych zabytków.

Zapytaliśmy burmistrz, dlaczego nie starała się o dotację z Urzędu Marszałkowskiego, ale do czasu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Zarządza mini stowarzyszenie

Po przejęciu zamku, burmistrz przekazała go w nieodpłatne użytkowanie stowarzyszeniu Region Łużyce ze Złotnika, które ma się zająć odbudową wieży zamkowej po pożarze, który miał miejsce w ubiegłym roku. Problem w tym, że stowarzyszenie jest zaledwie kilkuosobowe i – jak twierdzi Arkadiusz Gulka, jeden z założycieli stowarzyszenia – brakuje im rąk do pracy.

Stowarzyszenie ma do wykorzystania dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 660 tys. zł. To jednak kropla w morzu potrzeb, bo remont zamku wyceniany jest na co najmniej 30-50 mln zł i szkoda każdej dotacji, która przechodzi koło nosa.

Napisz komentarz »