REKLAMA

Praca

U nas bezrobocie rośnie najszybciej!

Opublikowano 01 maja 2020, autor: jb

Ponad 750 wniosków o 5 tys. zł pożyczki złożyli przedsiębiorcy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żarach niespełna w tydzień. To właśnie w województwie lubuskim procentowo przybywa najwięcej bezrobotnych.

W powiecie żarskim od początku kwietnia wpłynęło łącznie 1.297 wniosków o pomoc od przedsiębiorców.

– Najwięcej jest wniosków o pożyczkę o maksymalnej wartości 5 tys. zł. Złożono ich 1.173 na łączną wartość 5 mln 865 tys. zł – mówi Żaneta Wójcicka, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP.

W ubiegłym tygodniu PUP miał złożonych 419 wniosków o pożyczkę, czyli w niecały tydzień przybyło ich 754! Do tej pory urząd wypłacił pożyczki dla 360 przedsiębiorców na łączną kwotę 1 mln 800.

Ogromne zainteresowanie pożyczkami jest także w powiecie żagańskim.

– Najwięcej mamy wniosków o przyznanie pożyczek dla mikroprzedsiębiorców i tych, którzy prowadzą jednoosobową firmę. Mamy ich już 750, od ubiegłej środy, tylko w cztery dni, wpłynęło ich 420 (wszystkie dane aktualne na wtorek, 28.04.), a cały czas składane są kolejne.  W poniedziałek (27.04.) złożyliśmy wniosek o kolejne 5 mln zł tylko na pożyczki. Zainteresowanie nimi jest największe, chcemy, żeby dla wszystkich starczyło – przyznaje Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia PUP w Żaganiu.

Dołożą do pensji

33 przedsiębiorców z powiatu żagańskiego złożyło wnioski o dofinansowanie wynagrodzeń i składek dla pracowników. Wnioski opiewają już na kwotę 1 mln 896 tys. zł łącznie dla 480 osób. W tym tygodniu ministerstwo ponownie zmieniło zasady dotyczące dofinansowania wynagrodzeń.

– Do tej pory było tak, że jeśli przedsiębiorca starał się o dofinansowanie, to nie mógł zmniejszać zatrudnienia jeszcze przez 3 miesiące od otrzymania pieniędzy. Teraz zniesiono ten obowiązek. Zwalniać pracowników nie można tylko w czasie, kiedy pobiera się dofinansowanie do ich wynagrodzenia – mówi H. Janowska. – Wypłaty tych dofinansowań ruszyły u nas od wtorku (28.04.), bo większość wypłaca pieniądze pod koniec miesiąca – dodaje.

O dofinansowanie wynagrodzeń pracowników stara się 124 przedsiębiorców z powiatu żarskiego (40 wniosków przybyło w tydzień). Wnioski sięgają już kwoty 2 mln 856 tys. zł

Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność, mogą się starać o dofinansowanie, jeżeli ich obrót spadł o minimum 30 procent. Takich wniosków złożyło już 38 osób z powiatu żagańskiego na łączną kwotę 210 tys. zł.

U nas rośnie najszybciej

Choć jeszcze w marcu oficjalne statystyki nie notowały wzrostu bezrobocia, to już pod koniec kwietnia widać, że osób bez pracy przybywa, nawet jeżeli do tej pory żadna z firm nie zdecydowała się na zwolnienia grupowe. Sama minister rozwoju Jadwiga Emilewicz szacuje, że do końca roku liczba bezrobotnych może wzrosnąć nawet o 1,5 mln, a stopa bezrobocia – nawet do 10 procent. Na koniec marca w kraju stopa bezrobocia wynosiła 5,5 procent.

W powiecie żarskim od początku miesiąca zarejestrowało się w PUP 321 osób, w niecały tydzień przybyły do rejestru 62 osoby.

W powiecie żagańskim jeszcze więcej.

– Od początku miesiąca zarejestrowało się u nas 250 osób, w tydzień przybyło 47 bezrobotnych – mówi H. Janowska.

Portal tvn biznes porównał liczbę nowo zarejestrowanych bezrobotnych w całym kraju. Z porównania wynika, że najwyższy procentowy wzrost liczby bezrobotnych w kwietniu ma województwo lubuskie, bo aż o 5,99 proc. Powiat żagański ma nawet wynik wyższy niż całe województwo, bo przyrost rzędu 7,34 proc.! W powiecie żarskim jest to 5,34 proc.

 Mało ofert

W pośredniakach bezrobotni mogą starać się o różne formy pomocy, choć obecnie nie ma ich dużo. Nowych ofert pracy nie ma.

W powiecie żagańskim nie przywrócono jeszcze możliwości wnioskowania o dotacje na założenie własnej firmy oraz refundacje dla pracodawców za utworzenie miejsc pracy.

– W pozostałych formach mamy raczej sporadyczne oferty. Pojedyncze osoby pytają o staż albo możliwość zorganizowania prac interwencyjnych – przyznaje H. Janowska.

W powiecie żarskim trwa nabór wniosków o dofinansowanie szkoleń w ramach KFS, a w powiecie żagańskim nabór ruszy od poniedziałku, 4 maja.

-Kwestię finansowania szkoleń utrudnia fakt, że prowadzenie wielu z nich jest jeszcze zawieszone i trzeba poczekać, żeby móc z nich skorzystać – dodaje Ż. Wójcicka.

Szkolenia są m.in. dla osób powyżej 45 roku życia, powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka oraz dla przedstawicieli zawodów deficytowych. W tym roku wnioski mogą składać też m.in. przedsiębiorstwa społeczne (spółdzielnie) oraz jednostki podległe powiatowi.

Napisz komentarz »