REKLAMA

Samorząd

Zwolnią z podatku i czynszu

Opublikowano 01 maja 2020, autor: jb

Zwolnienie z podatku od nieruchomości i umorzenie czynszów za gminne lokale – takie propozycje pomocy dla przedsiębiorców, których biznesu najbardziej ucierpiały z powodu epidemii koronawirusa, przygotowali urzędnicy z gminy Iłowa.

Przedsiębiorcy mogą się strać o zwolnienie z najbliższej raty podatku.

– Mieliśmy kilka zapytań od przedsiębiorców w sprawie ewentualnych zwolnień z podatku. W porozumieniu z radnymi postanowiliśmy przygotować dla nich taki pakiet – mówi burmistrz Paweł Lichtański. – Dotyczy on tych, którzy odgórnie, rozporządzeniem Rady Ministrów, musieli zupełnie zamknąć prowadzoną przez siebie firmę, np. restauratorów, którzy nie wydawali jedzenia na wynos, hoteli, kosmetyczek, fryzjerów – wylicza.

Chodzi o podatek od budynków, działek i innych budowli (wiat, komórek, itd.) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy zwolnieni będą z raty podatku, która wypada 15 maja.

Żeby zostać zwolnionym z podatku, należy złożyć właściwy wniosek, nie będzie to prowadzone odgórnie.

– Warto zaznaczyć, że nie jest to procedura umarzania podatków, tylko całkowitego zwolnienia, czyli bez żadnych późniejszych terminów spłaty – tłumaczy burmistrz.

Do wniosku trzeba dołączyć także informację o nieruchomościach (osoby fizyczne) albo korektę deklaracji na podatek od nieruchomości (osoby prawne). Wzory dokumentów będą dostępne na stronie internetowej gminy. Wnioski składać można pocztą, poprzez adres e-mail, profil zaufany oraz przez skrzynkę podawczą umieszczoną przed wejściem do iłowskiego urzędu.

W gminie wstępnie oszacowano, że przez zwolnienia z podatków do miejskiego budżetu wpłynie około 50 tys. zł mniej.

– Podatki to są nasze dochody bieżące, których po prostu będziemy mieć mniej. Będziemy szukać oszczędności, na pewno na finansowaniu imprezy plenerowej, którą mamy zazwyczaj we wrześniu – dodaje P. Lichtański.

Umorzą czynsze

Dodatkowo, o zwolnienia z czynszu będą mogli się starać ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w wynajmowanych od gminy pomieszczeniach.

– Do tego już nie trzeba stosownej uchwały Rady Miasta. Przedsiębiorcy będą mogli złożyć wniosek o umorzenie bezpośrednio do burmistrza. Do tej pory była taka możliwość przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, ale tę procedurę uprościliśmy.  Żeby móc się starać o umorzenie czynszu, przedsiębiorca musi mieć najpierw zaległość w opłatach. Czyli jak nie opłaci w terminie czynszu za kwiecień, potem dopiero może strać się o jego umorzenie – tłumaczy burmistrz. I dodaje: – Doszliśmy do wniosku, że jesteśmy winni przedsiębiorcom nawet takie drobne gesty. Oni wynajmują nasze lokale, płacą podatki przez cały rok, więc teraz chociaż tak możemy im pomóc w ramach możliwości naszego budżetu.

Radni głosowali nad zwolnieniem od podatku w środę, 29.04., już po zamknięciu wydania „Regionalnej”. Nie zdecydowali się na przeprowadzenie sesji zdalnie. Spotkali się w największej, widowiskowej sali Biblioteki Kultury, gdzie mogli zachować odpowiedni dystans od siebie.

Napisz komentarz »