REKLAMA

Komunikacja

Spór o drogę

Opublikowano 01 maja 2020, autor: Piotr Piotrowski

Za ponad 380 tys. zł mieszkańcy Dzikowic (gm. Szprotawa) doczekają się asfaltu na drodze równoległej do głównej drogi we wsi. Inwestycja podzieliła radnych na piątkowej sesji, 24 kwietnia. – Czy w czasach pandemii gmina powinna inwestować w drogi rolne, czy wspierać lokalnych przedsiębiorców? – pytali.

Inwestycja jest finansowana przez Urząd Marszałkowski, z tzw. funduszu ochrony gruntów rolnych, w wysokości 118 tys. zł. Dotacja pojawiła się nagle, więc radni musieli uchwalić zmiany w budżecie, aby przesunąć fundusze na ten cel z innych zadań (na piątkowej sesji, 24 kwietnia). P.o. burmistrza Ewa Gancarz podkreślała, że gmina ma pieniądze na wkład własny, bo dostała około 1 mln zł zwrotu z rozliczenia przebudowy Magdalenek w Szprotawie.

– Do drogi rolnej dokładamy blisko 270 tys. zł. Czy nie byłoby bardziej celowe, aby skierować te pieniądze na pomoc dla szprotawskich przedsiębiorców? – proponował na sesji przewodniczący Andrzej Stambulski, podkreślając, że w czasie pandemii może zabraknąć pieniędzy na ważniejsze sprawy niż remont drogi dojazdowej do pól.

Innego zdania był radny Janusz Biliński, który podkreślał, że inwestycja jest potrzebna, bo droga służy nie tylko rolnikom jako dojazd do pól, ale i mieszkańcom okolicznych domów.

– Jeżeli dostaliśmy te środki na Dzikowice z Urzędu Marszałkowskiego, dlaczego z nich nie skorzystać? Ja jestem za! – deklarował Biliński, który sam jest rolnikiem.

Ostatecznie radni przesunęli fundusze na drogę i teraz gmina będzie mogła ogłosić przetarg na to zadanie. Wyremontowany zostanie odcinek o długości blisko 1 km, równoległy do głównej drogi we wsi, należącej do powiatu.

Napisz komentarz »