REKLAMA

Wasze sprawy

Jaki pan, taki kram

Opublikowano 01 maja 2020, autor: Piotr Piotrowski

Burmistrz Żagania dwukrotnie podwyższył opłatę targową handlowcom z bazarów przy ul. Rybackiej i Sportowej. Teraz, po naciskach radnych, zniósł ją, uzasadniając to troską o ich zyski w czasach zarazy.

21 kwietnia w Żaganiu weszła w życie podwyżka opłat targowych o 100 procent, uchwalona na sesji w lutym. Na targowisku przy ul. Rybackiej niegdyś handlowało kilkadziesiąt osób. Dziś jest tam zaledwie garstka.

– Z roku na rok spadają nam dochody, bo kupujących jest coraz mniej – mówi Bogdan Nieradka, którego spotkaliśmy na bazarze we wtorek, 28 kwietnia. – Jakby tego było mało, urzędnicy, zamiast nas wspierać, dwukrotnie podnieśli nam stawki opłat targowych. W ten sposób burmistrz tylko zniechęca handlowców do dalszej działalności. To, że targowisko umiera, to jego wina. Szczególnie teraz, gdy z powodu pandemii jest dużo mniej klientów.

W podobnym tonie wypowiada się pan Zbigniew, który napisał do redakcji list.

– Ciągle słyszymy o obniżaniu obciążeń dla społeczeństwa, są ulgi w ZUS, dopłaty dla przedsiębiorców, zwolnienia z czynszu i podatków. A co robi burmistrz Żagania? Podnosi opłaty targowe o 100%, wychodząc zapewne z założenia – „wirus was nie zniszczy, to zniszczę was ja” – czytamy w liście. I zaznacza: – Dziwi mnie taka polityka, bo opłaty targowe nie wzmocnią budżetu miasta, ale zdecydowanie pogorszą rentowność kilkunastu osób żyjących z bazaru.

 

Nie zauważył, że jest pandemia?

Przypomnijmy, opłata dzienna za sprzedaż z wózka ręcznego, skrzynki, roweru wzrosła do 3 zł dziennie (było 1 zł), za zajęcie placu handlowego do 3 metrów – do 3 zł (było 1,50 zł), za sprzedaż z samochodu osobowego – do 15 zł (było 7,50 zł), z pojazdu o ładowności do 2,5 ton – do 20 zł (było 10 zł), powyżej 2,5 ton – do 25 zł (było 14 zł), powyżej 2,5 ton z przyczepą lub naczepą – do 40 zł (było 18 zł).

Jak ustaliliśmy, jeszcze w sobotę, 25.04., opłaty były pobierane według tego cennika, chociaż dzień wcześniej, na sesji, po apelach handlowców i pod naciskiem kilku radnych, burmistrz Andrzej Katarzynieczgodził się znieść opłatę targową do końca sierpnia. 

Napisz komentarz »