REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Tak pomagają mieszkańcom

Opublikowano 01 maja 2020, autor: Norbert Królik

O ponad 40 proc. wzrosną opłaty za śmieci w Żarach. Wszyscy będą również mieli obowiązek je segregować.

 W czasie kryzysu, Danuta Madej, burmistrz Żar, nie wnioskowała o obniżenie swojej pensji, radni nie zrezygnowali z diet, ale za to mieszkańców chcą obarczyć podwyżką opłat za śmieci  aż o 40 proc. i to przy zmniejszonej częstotliwości ich odbioru. Czyli będzie drożej, a odpady będą rzadziej odbierane. Pojawia się pytanie, czy burmistrz i radni działają na korzyść mieszkańców, czy spółki miejskiej, która odbiera śmieci? W Żarach zajmuje się tym Pekom, którego właścicielem jest Urząd Miasta.

Więcej za mniej

Obecnie mieszkańcy Żar płacą za śmieci segregowane 17 zł od osoby. W zamian za to mają odbierane odpady komunalne w domach jednorodzinnych raz w tygodniu, a odpady segregowane, w zależności od tego, czy są to tworzywa sztuczne, czy szkło i papier – raz w tygodniu albo raz na dwa tygodnie.

Po podwyżce cena wzrośnie do 24 zł od osoby za miesiąc. Tym samym 5-osobowa rodzina, która płaciła za śmieci do tej pory miesięcznie 85 zł miesięcznie, po podwyżce zapłaci 120 zł. W zamian za to odpady będzie miała odbierane rzadziej. W domach jednorodzinnych po odpady segregowane Pekom będzie miał obowiązek przyjeżdżać nie rzadziej niż raz w miesiącu. W budynkach wielorodzinnych śmieci segregowane odbierane będą raz na dwa tygodnie.

Właściciele nieruchomości, którzy zdecydują się założyć kompostownik i zrezygnują z oddawania bioodpadów, otrzymają ulgę w wysokości 5 zł od miesięcznego rachunku.

Jeżeli ktoś nie podporządkuje się obowiązkowi segregacji, będzie płacił 48 zł od osoby miesięcznie.

Podwyżki wejdą w życie od 1 września, radni mają je zatwierdzą na dzisiejszej (30.04) sesji.

Napisz komentarz »