REKLAMA

Kultura, Oświata

Zlikwidowali biblioteki

Opublikowano 01 maja 2020, autor: jb

Biblioteka Miejska w Żaganiu szykuje się do ponownego otwarcia dla czytelników. Tymczasem urzędnicy zlikwidowali filie biblioteki, które funkcjonowały w szkołach.

Chodzi o filię nr 2 w Szkole Podstawowej nr 7, filię nr 3 w SP nr 3 oraz filię nr 4 w SP nr 5. Zamiar likwidacji filii radni zatwierdzili po konsultacjach z Wojewódzką Biblioteką Publiczną.

– To są filie zawieszone tak naprawdę w 2012 roku – mówi Magdalena Śliwak, dyrektor Biblioteki Miejskiej. – Formalnie pełniły tylko rolę wypożyczalni, więc zdecydowano, że lepszą ofertę dla wszystkich mamy w głównej siedzibie w Pałacu – tłumaczy dyrektorka. I dodaje: – Książki z filii już mamy zgromadzone, skatalogowane. Część z nich chcemy rozdać do mniejszych bibliotek w powiecie.

Jedyną czynną filią pozostaje ta w siedzibie SP nr 4.

Pomimo że Biblioteka Miejska jest nieczynna dla czytelników, jej pracownicy przychodzą do pracy.

– Na początku staraliśmy się brać zaległe urlopy albo pracować rotacyjnie, ale tak się nie da. Nie da się zdalnie skatalogować książek. Robimy wszystko to, na co zwykle brakuje czasu – prace porządkowe, przeglądamy nasze zbiory, usuwamy z nich książki zniszczone albo nieaktualne, kupujemy nowości. Książki, które przyjechały ostatnio, są na dwutygodniowej kwarantannie, po tym czasie będziemy je wprowadzać do zbiorów – mówi M. Śliwak.

Póki co, nie ma decyzji rządu, kiedy biblioteki zostaną ponownie otwarte.

– Być może już po 15 maja. Mamy nadzieję, że tak będzie – dodaje M. Śliwak.

Napisz komentarz »