REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Grill w czasach zarazy

Opublikowano 01 maja 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Znów można legalnie jechać na działkę lub iść do lasu. Ba! Można rozpalić nawet grilla, ale spokojnie. Nie dzwońmy jeszcze po znajomych. Ci dalej nie mogą nas odwiedzać.

Wreszcie wiosna, ciepło i długi weekend. Po tylu zmarnowanych weekendach – czas na grilla! Ale ostrożnie, nie tak szybko. Choć rząd nieco odkręcił nam śrubkę, to aż tak dobrze, żeby pogrillować ze znajomymi, to nie będzie…  Gazeta „Regionalna” przygotowała dla swoich czytelników majówkowy poradnik. Co ci wolno, a czego nie?

– W czasie majówki strażnicy miejscy i policjanci będą mieć wspólne patrole – mówi Dariusz Milewski, komendant Straży Miejskiej w Żarach. – Będziemy egzekwować przestrzeganie nakazów. Wiadomo, że sytuacja jest inna, gdy ktoś robi grilla we własnym ogrodzie, a inna, gdyby chciał go zrobić w parku. Tu wciąż obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób. Czekamy ciągle na nowe zarządzenia władz. W tych przepisach jest zbyt wiele nieścisłości i coś, co mówię dziś, jutro może być już nie aktualne. Ale to nie zmienia faktu, że przepisy muszą być przestrzegane – zastrzega D. Milewski.

Czy będzie można jechać na działkę?

Tak. Nowe regulacje wprowadzają możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Do poniedziałku (27.04) można było wychodzić z domu tylko po to, by dostać się do pracy, zrobić zakupy oraz w celu zaspakajania niezbędnych potrzeb życia codziennego. Do tych nie zaliczał się wyjazd na działkę. Teraz to się zmieni. Ale uwaga, wciąż obowiązuje zakaz gromadzenia się.

Czy na działce muszę nosić maseczkę?

Nie, na własnej działce lub w ogrodzie nie musimy zakrywać ust i twarzy.

Czy można będzie grillować? 

Tak, ale tylko we własnym ogródku lub na działce. I albo samemu, albo z najbliższą rodziną, z którą mieszkamy. Obecne przepisy nadal zabraniają gromadzenia się. Należy pamiętać, że zabronione jest grillowanie na balkonie. Za to można dostać nawet 500 zł kary.

Czy można ze znajomymi jechać na ryby?

Nie. Obowiązuje zakaz gromadzenia się. Więc samemu można iść wędkować, ale w grupie już nie.

Czy można jechać do rodziny w majówkę?

Przepisy tego nie zabraniają. Ale od świąt wielkanocnych nie zmieniły się także rekomendacje Ministerstwa Zdrowia w tym zakresie. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że taka wizyta jest ryzykowna. Nie mamy pewności, czy nie mamy koronawirusa i czy nie zarazimy nim rodziny.

Czy można będzie na majówkę jechać w góry?

Tak, przemieszczanie się w celach rekreacyjnych będzie dozwolone. Jednak w górach czy nad morzem nie zostaniemy na weekend. W tej chwili najem krótkoterminowy jest zabroniony (można wynajmować pokoje tylko osobom na kwarantannie oraz lekarzom).

Co z plażowaniem? 

Plażować można, byle nie za blisko innych. Ale na szczęście każdy Polak ma w domu plażowy parawan. Na plaży wciąż trzeba przestrzegać zasad. Chodzi m.in. o obowiązek zasłaniania twarzy w miejscu publicznym, a także zachowanie dystansu.

Czy będą działać wypożyczalnie rowerów miejskich? 

Nie, takie wypożyczalnie do odwołania będą zamknięte. Nie popływamy też na rowerkach wodnych.

 Czy będzie można z dzieckiem iść w majówkę do zoo?

Nie, ogrody zoologiczne i botaniczne, a także place zabaw dla dzieci do odwołania są zamknięte.

Czy na majówkę można lecieć gdzieś zagranicę?

Nie. Loty wciąż są odwołane. Obecnie granicę można przekroczyć tylko samochodem. Jednak takie wyprawy odradzamy. Inne kraje także walczą z pandemią koronawirusa. Poza tym, po powrocie, choćby wyjazd trwał tylko trzy dni, czyli tyle, ile weekend majowy, obowiązkowo zostaniemy poddani dwutygodniowej kwarantannie. Na kwarantannę możemy też trafić poza granicami Polski. W ten weekend lepiej nie ryzykować dalszych podróży.

Napisz komentarz »