REKLAMA

Zdrowie

Wirus sparaliżował szpital

Opublikowano 24 kwietnia 2020, autor: bj

Duże kłopoty wskutek zakażenia koronawirusem lekarza ze 105 Szpitala Wojskowego były także w Szpitalu na Wyspie w Żarach. Informacje od Sanepidu na Wyspę dotarły dopiero po kilku godzinach. Sparaliżowane zostały dwa oddziały powiatowego szpitala.

Informacja o dodatnim wyniku na koronawirusa wykonanym u lekarza ze 105 dotarła do Szpitala na Wyspie w piątek, 17.04. Dość późno, choć w 105 wiedzieli o tym już około godz. 12. 

– My dowiedzieliśmy się w godzinach późnopopołudniowych. Wiadomość otrzymaliśmy z Sanepidu – precyzuje Jolanta Dankiewicz, prezes Szpitala na Wyspie.

Jak się się okazało, jedna z pacjentek oddziału wewnętrznego Szpitala na Wyspie miała bezpośredni kontakt z zakażonym lekarzem podczas jego dyżuru na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym 105 Szpitala Wojskowego 9.04.

– Zanim dotarła do nas ta informacja, około południa pacjentka ta została wypisana do domu. Dlatego już tam, zgodnie z procedurami epidemiologicznymi, pobrany jej został wymaz – tłumaczy J. Dankiewicz.

 Wezwali, wymazali

Razem z ordynatorami zaczęła realizować kryzysowe procedury.

– W oddziale zatrzymany był personel medyczny pełniący dyżur ranny i nocny. Pozostali pracownicy oddziału, którzy mieli kontakt z pacjentką, usłyszeli polecenia, że mają natychmiast pojawić się w szpitalu, żeby pobrać wymaz – wyjaśnia.

To jednak nie wszystko. Około godz. 20 do Szpitala na Wyspie dotarła kolejna informacja.

– Tym razem o prawdopodobieństwie zarażenia koronawirusem pacjenta oddziału chirurgii. Zastosowane zostały te same procedury. Praca dwóch oddziałów została sparaliżowana. Pacjenci nie byli przyjmowani ani wypisywani. Personel został objęty nadzorem sanitarnym. O godz. 2 w nocy część pobranego pracownikom i pacjentom materiału dotarła do laboratorium w Gorzowie Wlkp. – mówi J. Dankiewicz.

Dopiero około północy w sobotę, 18.04., pracować zaczął wyłącznie oddział chirurgiczny.

– Tam testy pacjentów i pracowników oddziału były ujemne. Z uwagi na długi czas oczekiwania na wyniki testów pacjentki oddziału wewnętrznego, personel musiał czekać. Ostatnie wyniki dotarły do nas ok. 18 w niedzielę, 19.04. Wszystkie były ujemne. W porozumieniu z Sanepidem, oddział wewnętrzny zaczął przyjmować pacjentów – informuje J. Dankiewicz.

Napisz komentarz »