REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Tragiczne skutki zamrożenia gospodarki

Opublikowano 24 kwietnia 2020, autor: Norbert Królik

Konsekwencje związane z epidemią koronawirusa mogą odbijać się na żarskich firmach przez wiele miesięcy. Już teraz zmniejszyła się ilość zleceń. Część zakładów jest zamknięta. Jedni zaczynają zwalniać, inni organizują dodatkowe prace dla załogi, żeby tego uniknąć.

To nie jest dobry czas dla żarskich firm. Większość z nich już odczuwa tragiczne skutki zamrożenia gospodarki z powodu epidemii koronawirusa.

– Trudno patrzeć z optymizmem w najbliższe miesiące – mówią żarscy przedsiębiorcy i głowią się co zrobić, żeby utrzymać na powierzchni firmy i zapewnić byt swoim załogom.

Coraz trudniejsza sytuacja panuje na rynku pracy, choć większość firm deklaruje, że nie planuje zwalniać pracowników to i tak liczba bezrobotnych rośnie.

Nie przedłużają

– Mamy bardzo dużo zapytań o pracę. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Nie planujemy zwalniać pracowników, ale zmniejszamy zatrudnienie, poprzez to, że nie przedłużamy umów, które wygasają – informują kadry w Poli-Eco.

– Sytuacja nie jest najlepsza, ale nie leżymy i nie płaczemy. Obroty nam spadły. Jest też mniej zamówień, ale nie zwalniamy ludzi, a nawet jak zgłosi się do nas osoba z odpowiednimi kwalifikacjami to zatrudniamy – mówi Marta Hernik, dyrektor generalny w firmie Classic Metal.

– W kwietniu odczuwamy spadek zamówień, ale nie planujemy zwalniać pracowników – mówi Kinga Pachnik, dyrektor firmy Kominy.

– Nie planujemy ograniczać produkcji. Wszystko funkcjonuje normalnie. Nie było na razie dyskusji na temat przesunięcia letniego postoju zakładu w związku z obecną sytuacją – informuje Danuta Sadko z Relpolu.

Branża Automotive ciągle stoi

Swiss Krono, jeden z największych żarskich pracodawców, również przez ostatnie dwa tygodnie ograniczył produkcję.

– Linie pracowały rotacyjnie. Częściowe zatrzymanie zakładu wykorzystaliśmy na wykonanie prac konserwacyjnych – mówi Jarosław Masina, rzecznik Swiss Krono. – Wyłączenie jednej linii produkcyjnej ma konsekwencje dla działania całego zakładu – dodaje J. Masina.

W najtrudniejszej sytuacji są firmy z branży samochodowej. Większość z nich w dalszym ciągu nie wznowiła produkcji. W tym tygodniu produkcja wstrzymana były m.in. w Valmet Automotive czy Saint Gobain Enkapsulacja.

Napisz komentarz »