REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Lekarz z koronawirusem, personel na kwarantannie

Opublikowano 24 kwietnia 2020, autor: bj

Zakażony koronawirusem lekarz pracował w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym 105 Szpitala Wojskowego w Żarach. Trafił na kwarantannę, podobnie jak ponad 50 osób, z którymi miał kontakt. SOR nie przyjmował pacjentów, dezynfekowali go strażacy.

Zakażony koronawirusem lekarz miał dyżur w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym z 9 na 10 kwietnia i kolejny – z 13 na 14 kwietnia. W piątek, 17.04., pojawiła się informacja, że wynik testu lekarza jest dodatni. Potwierdzono u niego zakażenie koronawirusem.

50 osób do badania

Żarski SOR po pojawieniu się informacji o zakażeniu lekarza został zamknięty w piątek wczesnym popołudniem. Personel, który miał bezpośredni kontakt z lekarzem podczas obu pełnionych przez niego w okolicach świąt dyżurów, trafił na kwarantannę. Szpital zaczął też sprawdzać, kto z pacjentów i personelu medycznego miał kontakt z zakażonym lekarzem. Została stworzona lista pacjentów, a także medyków. Bo często na SOR odbywają się konsultacje specjalistów z innych oddziałów, a potem lekarze wracają na swoje oddziały.

– Na liście znalazły się nazwiska personelu szpitala, pacjentów, pracowników firmy zewnętrznej – informuje Deniz Mrozik, rzeczniczka 105 Szpitala Wojskowego w Żarach.

105 Szpital Wojskowy jest objęty nadzorem wojskowego Sanepidu, czyli Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej. Ten nadzór obejmuje również personel pracujący na etatach i pacjentów, którzy pozostali w szpitalu.

Medycy pracujący na kontraktach i pozostali pacjenci przeszli pod nadzór cywilnego Sanepidu.

Listy z nazwiskami zostały więc przekazane obu instytucjom.

W szpitalu zostały pobrane wymazy od 50 osób. To personel z obu dyżurów, podczas których pracował zakażony lekarz i ci, którzy mieli z nim pośredni kontakt, a także pacjenci, którzy byli wciąż w szpitalu. Co do pozostałych decyzje podejmował cywilny Sanepid.

Zamknęli SOR

– Komendant szpitala niezwłocznie powiadomił Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej we Wrocławiu oraz powiatową stację Sanepidu w Żarach o przypadku zakażenia. Personel medyczny, który miał kontakt z lekarzem, został poddany kwarantannie i testom. Specjalnie powołany komitet i zespół zajmuje się zapewnieniem funkcjonowania zasad zwalczania zagrożenia epidemicznego – informuje Centrum Operacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej

– W piątek, od godz. 14 do godziny 19, zawieszone było funkcjonowanie SOR. Wszystkie pomieszczenia zdezynfekowano z pomocą strażaków – uzupełnia D. Mrozik.

– Otrzymaliśmy wezwanie kilkanaście minut po godz. 17. Chodziło o odkażanie pomieszczeń związane z koronawirusem. Akcja trwała dwie godz. Objęła pomieszczenia o powierzchni 270 metrów kwadratowych – informuje asp. Paweł Brela z żarskiej Komendy Powiatowej.

– W godzinach wieczornych SOR wznowił działalność w składzie personalnym, który nie miał kontaktu z zakażonym lekarzem – dopowiada D. Mrozik.

Wyniki personelu pojawiły się kolejnego dnia, w sobotę, 18.04. Były ujemne. Trzeba było je powielić w przypadku personelu z późniejszego dyżuru, 13/14.04., ze względu na okres inkubacji wirusa.

W momencie oddawania gazety do druku, wyniki testów nie były znane.

 

 

 

 

 

Napisz komentarz »