REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Na polach wyrośnie las paneli

Opublikowano 01 maja 2020, autor: bj

Ogromne farmy fotowoltaiczne powstaną w Grabiku. Do ich budowy przymierzają się trzy firmy. Kolejna chce stawiać panele w Bieniowie.

Najwięcej paneli fotowoltaicznych pojawi się w Grabiku. Warszawska spółka RES-3 na terenie wzdłuż drogi z Żar do Zielonej Góry zamierza postawić farmę o mocy 66 MW. To 112 tysięcy paneli na 48 hektarach. Zgodnie z planem, staną w rzędach, w odległości ok. 3-10 metrów. Połączy je stalowa konstrukcja na wbitych w ziemię słupkach. Dolna krawędź panelu może znajdować się od kilkudziesięciu centymetrów do nieco ponad metra nad gruntem, górna – nawet na wysokości 5 metrów. Panele będą skierowane na południe. Do tego firma postawi kontener (10 na 5 metrów, wysoki do 4 m) i 30 stacji transformatorowych. Całość zostanie zabezpieczona 3-metrowym ogrodzeniem.

Kolejną farma w Grabiku, o mocy 12 MW, chce wybudować Energetyka Regionalna z Łodzi. W tym przypadku pojawić się ma 40 tysięcy paneli na działce o powierzchni 26 hektarów.

W przypadku tych firm wójt gminy Żary wydał już decyzje środowiskowe.

Inwestycją w Grabiku zainteresowana jest również firma GGPL z Warszawy. Chce postawić  farmę o mocy 4 MW na 3 działkach o łącznej powierzchni ok. 6 hektarów, w sumie 20 tysięcy paneli. W tym przypadku postępowanie środowiskowe jeszcze trwa.

Dalej w stronę Zielonej Góry też stanąć mają panele. W Bieniowie z takimi zamiarami nosi się PCU Energy Projekt z Kielc. Pod inwestycję mają pójść 2 działki o łącznej powierzchni prawie 10 hektarów. Na każdej rozstawione zostanie po tysiąc paneli, co dać ma każdej z farm 1 MW mocy. W tym przypadku inwestor również ma już decyzję środowiskową.

Firmy muszą jeszcze uzyskać tzw. warunki zabudowy, które wydawane są dla terenów, gdzie nie ma określonych planów zagospodarowania przestrzennego. To jest możliwe po uzyskaniu uzgodnień z różnymi instytucjami, np. konserwatorem zabytków. Dopiero mając te dokumenty, inwestorzy mogą się ubiegać o pozwolenie na budowę.

 

.

 

 

Napisz komentarz »