REKLAMA

Zdrowie

Wirus zbiera żniwo

Opublikowano 24 kwietnia 2020, autor: jb

Ponad pół miliona osób w tydzień zaraziło się koronawirusem na świecie. Odnotowano już ponad 2,6 mln chorych. W województwie lubuskim choruje 85 osób, najwięcej z nich – 20, mieszka w powiecie żagańskim.

Już ponad 10 tys. 300 osób w Polsce choruje na koronawirusa. 1.513 uznano za wyleczonych, 435 osób zmarło. W województwie lubuskim na 85 potwierdzonych przypadków, 46 osób uznane za wyleczone, w tym 7 w powiecie żagańskim. Niezmiennie, to właśnie w powiecie żagańskim jest najwięcej osób zakażonych z naszego województwa. Jest ich 20. W powiecie żarskim są 4 zakażone osoby, w Zielonej Górze – 17, a w Gorzowie Wielkopolskim – 2.

Na całym świecie odnotowano już ponad 180 tysięcy zgonów z powodu koronawirusa. Choć we Włoszech czy Francji notuje się już dziennie mniej przypadków śmiertelnych, w tydzień na świecie przybyło ponad pół miliona kolejnych chorych. Obecnie jest ich blisko 2,6 mln.

 

Szczyt przed nami

W kraju cały czas czekamy na szczyt zachorowań. Ponad 500 przypadków zakażeń jednego dnia zanotowano u nas po świętach wielkanocnych, ale potem liczba ta zmalała do około 300 na dobę.

Na zahamowanie epidemii w Chinach, oficjalnie potrzebowano trzech miesięcy. W Polsce pierwszy przypadek zanotowano 4 marca. Do obliczeń, kiedy w Polsce zakończy się epidemia, wykorzystywane są programy informatyczne. Wrocławska firma Alphamoon wyliczyła, na podstawie sytuacji w innych krajach, w których wirus pojawił się szybciej, że w najlepszym przypadku o zahamowaniu koronawirusa możemy mówić wraz z końcem maja. Nie oznacza to jednak, że wirusa do tego czasu już nie będzie. Wśród ekspertów pojawiają się głosy, że z koronawirusem możemy walczyć nawet dwa lata, a jego zmutowane wersje mogą zostać już na zawsze.

Do tej pory nie wynaleziono skutecznego lekarstwa ani szczepionki na koronawirusa. Uznaje się, że wirus przenoszony jest drogą kropelkową i że można się nim zarazić poprzez kontakt np. z kaszlącą lub kichającą osobą. Prawie każdy kraj prowadzi własne badania w tej dziedzinie. W tym tygodniu kolejne badania opublikowali Włosi, którzy stwierdzili, że wirusa znaleźli także we łzach zakażonych osób.

Napisz komentarz »