REKLAMA

Samorząd

Domowe sesje radnych

Opublikowano 24 kwietnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Po blisko dwóch miesiącach płatnej przerwy żagańscy i szprotawscy radni wracają do pracy. Dziś (piątek, 24 kwietnia) będą obradować w trybie online.

Po raz pierwszy sesje odbędą się na zasadzie wideokonferencji. Przewodniczący żagańskiej Rady Miasta, Adam Matwijów, poprowadzi obrady z Urzędu Miasta. W sali konferencyjnej Urzędu Miasta obok niego będą burmistrz Andrzej Katarzyniec, skarbnik, Teresa Łapczyńska oraz radca prawny. Jak zapewniają w Ratuszu – w maseczkach i bezpiecznej odległości.

– Każdy z radnych będzie uczestniczył w sesji, zadając pytania i głosując z domu za pomocą specjalnych urządzeń – mówi Matwijów. – Do programu e-sesja w ich urzędowych laptopach został podłączony moduł, dzięki któremu będziemy mogli ze sobą rozmawiać i widzieć się. Ten system przetestowaliśmy na komisjach przedsesyjnych i komunikacja była dobra.

Żagańscy radni po płatnej labie będą teraz mieli do przegłosowania 8 uchwał, a do zaopiniowania kilku sprawozdań m.in. dotyczących działalności Straży Miejskiej czy miejskich spółek. Sesja rozpocznie się o godz. 10.00 i będzie transmitowana na urzędowej stronie BIP.

Jedynie audio

Godzinę później zdalne obrady rozpoczną szprotawscy radni. 

– Sesję przewodniczący poprowadzi z biura Rady Miasta, ja będę do dyspozycji radnych w swoim gabinecie – informuje p.o. burmistrza Ewa Gancarz. – Radni będą głosować i zadawać pytania ze swoich domów. Będziemy się z nimi łączyć jedynie głosowo, bo były problemy z wizją. 

Przez brak marcowej sesji radnych czekają długie obrady – do podjęcia jest 13 uchwał, w tym te dotyczące rozszerzenia wsparcia dla szprotawskich przedsiębiorców – m.in. zwolnień z podatków od nieruchomości, zawieszenia opłaty targowej do końca roku czy ustalenia dopłat do taryfy za zbiorowe odprowadzanie ścieków.

Mimo braku sesji w marcu, radni zainkasowali diety. Żagańscy radni – co najmniej 1 tys. 167 zł, szprotawscy – 600 zł.

Napisz komentarz »