REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Zwierzęta potrzebują pomocy

Opublikowano 24 kwietnia 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Żarskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt „Aport” potrzebuje pomocy. Kończą się pieniądze, a pod opieką jest kilkadziesiąt zwierząt.

Koszta związane z opieką nad zwierzętami są niemałe, a przez epidemię, stowarzyszenie ma bardzo małe przychody.

– Nasze puszki teraz nigdzie nie stoją – mówi Jolanta Jureczko, prezes „Aportu”. – Firmy są zamknięte, więc nie dostajemy darowizn, które nam przekazywały, na przykład podkładów dla szczeniaków – żali się i podpowiada: – Na Facebooku mamy 4 tysiące polubień, gdyby każda osoba, która nas obserwuje, przekazała nam choćby złotówkę miesięcznie, to mielibyśmy już ogromne pole do popisu – prosi J. Jureczko.

Pomocy potrzebuje też schronisko dla bezdomnych zwierząt w Żarach.

– Kończy się nam mokra karma – mówi Katarzyna Łach ze schroniska. – Potrzebujemy też karmy specjalistycznej dla chorych psów. Osoby, które chciałyby nam pomóc, prosimy o telefon. Wtedy powiemy, co dokładnie jest potrzebne dla konkretnego psa.

Karma dla psa, żwirek dla kota

„Aportowi” brakuje wszystkiego. Karmy dla psów i kotów, podkładów sanitarnych, żwirku.

– Można nam przekazać 1% podatku albo dokonywać wpłat na nasze konto. Jesteśmy zarejestrowanym stowarzyszeniem, co roku musimy się rozliczać z fiskusem. Przez 8 lat działalności nie zginęła nam żadna złotówka – podkreśla J. Jureczko. I wylicza: – Mamy pod opieką kilkadziesiąt zwierząt. Sama opiekuję się 15 kotami i 10 psami. W domach tymczasowych są kolejne zwierzęta. Wolontariuszka z Jasienia ma 27 kotów, W Bronowicach kolejne 16, w Boruszynie 5 psów, a to tylko część zwierząt – dodaje.

Mimo epidemii, działa adopcja zwierząt, ale piesków w schronisku nie można teraz odwiedzać. W szukanie nowych domów dla zwierzaków zaangażowała się Klaudia Bujek, pomagają jej Wiktoria Rynczak i Ola Szafarowicz.

– Zrobiłam plakaty za własne pieniądze i powiesiłam w rożnych sklepach – mówi Klaudia, koordynatorka adopcji psów. – Później zaczęłam publikować ogłoszenia na swojej tablicy na Facebooku, niektóre moje posty mają po ponad tysiąc udostępnień. Daję też ogłoszenia na grupach adopcyjnych czy na OLX. Prowadzę również stronę na Facebooku „Schronisko w Żarach – Staruszki”. Rozmawiam z potencjalnymi właścicielami, przepytuje ich. Do adopcji poszło podczas tej przerwy w normalnej pracy schroniska prawie 30 psów, większość z mojej ręki. Znalazłam domy dla psów z problemami, lękliwych i dla starszych, na ostatnie lata – wylicza.

1% DLA „APORTU”
KRS: 0000169865
Wpisując cel szczegółowy: Żarskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt „Aport”.

Nr konta do dobrowolnych wpłat na zwierzaki:
11203000451110000002855490

ŻARSKIE STOWARZYSZENIE OCHRONY ZWIERZĄT „APORT”
ul. Okrzei 51C/3
68-200 Żary

Napisz komentarz »