REKLAMA

Praca

Pracownik szuka pracy, przedsiębiorca pieniędzy

Opublikowano 24 kwietnia 2020, autor: jb

Szturm w Powiatowych Urzędach Pracy. Bezrobotni się rejestrują, przedsiębiorcy starają się o 5 tys. zł bezzwrotnej pożyczki.

Tylko od początku kwietnia w powiecie żarskim zarejestrowało się 259 bezrobotnych.

– Liczba zarejestrowanych pozostała na takim samym poziomie,bo osoby, które już były w rejestrze, m.in. uzyskały uprawnienia do świadczeń emerytalnych albo zostały wykreślone z listy – mówi Żaneta Wójcicka, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Żarach.

Łącznie jest 1.928 bezrobotnych.

– 301 z nich ma prawo do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych – dodaje Ż. Wójcicka. Najwięcej osób z prawem do zasiłku jest w przedziale wiekowym 35-44 lata. Tylko w tym tygodniu przybyło 46 osób. – W zasadzie z każdej branży. W rejestrze przybyło sprzedawców, kucharzy, pracowników prac prostych – wymienia Ż. Wójcicka.

W powiecie żagańskim od początku miesiąca zarejestrowało się 203 bezrobotnych, 65 z nich ma prawo do zasiłku. W powiecie jest 1906 bezrobotnych.

Najwięcej chce pożyczek

Urzędy Pracy przyjmują wnioski o pomoc dla przedsiębiorców.

W powiecie żagańskim przedsiębiorcy złożyli już 330 wniosków o pożyczki, maksymalnie można się starać o 5 tys. zł. Żagański  PUP wypłacił do tej pory pożyczkę 50 z nich.

– Od poniedziałku zmieniły się zasady przyznawania pożyczek. Może z nich skorzystać teraz nawet osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą – mówi Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia PUP w Żaganiu. Żeby nie trzeba było zwracać pożyczki, firma musi utrzymać pracowników minimum 3 miesiące, a ten, kto prowadzi swoją firmę, musi ją przez taki czas utrzymać. – Dziennie składanych jest teraz po 30-40 wniosków. Korzystają z nich przedstawiciele w zasadzie każdej branży. Pierwotnie mieliśmy 300 tys. zł na pożyczki, otrzymaliśmy kolejne 500 tys. zł, ale już zawnioskowaliśmy o dodatkowy 1 mln zł tylko na ten cel – dodaje H. Janowska.

W powiecie żarskim wnioski o pożyczki 5.000zł złożyło już 419 przedsiębiorców.

Liczą wnioski

O refundację kosztów wynagrodzenia pracowników w PUP w Żarach stara się 84 przedsiębiorców. -Weryfikujemy ciągle te wnioski, pierwszych wypłat spodziewamy się do końca kwietnia. W pierwszej decyzji ministra otrzymaliśmy 3,5 mln zł na pomoc przedsiębiorcom. Zawnioskowaliśmy już o kolejne 3 mln zł – mówi Ż. Wójcicka.

W powiecie żagańskim 21 firm złożyło wniosek o dofinansowanie kosztów wynagrodzenie łącznie dla 210 pracowników.

– Wartość wniosków sięga już 1 mln 60 tys. zł, choć jeszcze będziemy je dokładnie weryfikować – mówi H. Janowska. Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność złożyły 33 wnioski o dofinansowania, na łączną wartość 168 tys. zł.

Ruszyły pozostałe formy wsparcia dla zarejestrowanych bezrobotnych, chociaż pracodawcy teraz mniej są zainteresowani przyjmowaniem osób na staż czy prace interwencyjne.

W powiecie żagańskim również powróciła już większość form wsparcia zarejestrowanych bezrobotnych.

 Wzrośnie w maju

W naszym regionie żadna z firm nie zgłosiła zamiaru zwolnień grupowych.

– Monitoruję wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych w Urzędach Pracy. Dzisiaj przeważają wśród nich zatrudniani przez agencje pracy tymczasowej albo umowach na czas określony. Faktyczny wymiar bezrobocia poznamy najwcześniej w maju. Przy zwalnianiu pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony obowiązuje przeważnie miesięczny okres wypowiedzenia, więc te liczby jeszcze mogą wzrosnąć – mówi Monika Bocian, przewodnicząca Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych województwa lubuskiego.

Podniosą zasiłki?

Osoby zarejestrowane jako bezrobotne mogą strać się o zasiłki, jeżeli w ciągu 18 miesięcy przed zarejestrowaniem przepracowały minimum 365 dni za przynajmniej najniższą krajową, od której odprowadzane były składki na Fundusz Pracy.

Ci, którzy przepracowali mniej niż 5 lat otrzymają 689,12 zł, a po 3 miesiącach 541,12 zł, osoby ze stażem pracy do 20 lat otrzymają 861,40 zł, a później 676,40 zł.

Najwyższy zasiłek mogą otrzymać osoby ze stażem pracy powyżej 20 lat, jest to 1033,68 zł zł i 811,68 zł. Zasiłek przyznawany jest na rok, ale można go utracić np. jeżeli odmówi się podjęcia pracy. stażu, szkolenia zaproponowanych przez PUP.

W tym tygodniu wicepremier Jadwiga Emilewicz zapowiedziała możliwość podniesienie zasiłku dla bezrobotnych nawet dwukrotnie, do połowy płacy minimalnej, ale szczegółów nie ustalono.

O zasiłek nie mogą się ubiegać osoby, które zostały zwolnione dyscyplinarnie, a osoby, które rozwiązały umowę za porozumieniem stron otrzymają zasiłek po trzech miesiącach (już jego niższą wersję).

Napisz komentarz »