REKLAMA

Komunikacja

Ministerstwo wybuduje obwodnicę

Opublikowano 24 kwietnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Żagań doczeka się drugiej nitki obwodnicy.

Co przez wiele lat nie udało się burmistrzom Żagania, uda się Ministerstwu Obrony Narodowej, dzięki obecności wojsk USA w naszym regionie. Dziesięć lat temu w sprawie drugiej nitki obwodnicy powstały trzy koncepcje, ale przez polityczne spory i protesty mieszkańców Kolonii Laski nie doszło jej realizacji. Teraz temat wraca i wydaje się bardzo realny.

Obwodnica będzie łączyć ul. Wesołą na Kolonii Laski z drogą wojewódzką i ul. Żarską. Przebiegać będzie wzdłuż drogi powiatowej – ul. Obwodowej, potocznie nazywanej drogą Mazura. Dzięki temu, miasto odciążone zostanie z tranzytu jadącego od strony Iłowej i autostrady. Nowa część obwodnicy ma liczyć 4,988 km. Kilkadziesiąt milionów złotych na ten cel wyłoży Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach budowy dróg o znaczeniu obronnym.

– Dostaliśmy polecenie przejęcia i scalenia gruntów, przez które droga miałaby biegnąć. Takie tereny już przejęliśmy od nadleśnictwa, gminy Żagań i prywatnych właścicieli – mówi starosta Henryk Janowicz. – Nowa droga będzie głównie przebiegać przez ul. Obwodową, która zostanie poszerzona. Z jednej strony pozwoli to polskim i amerykańskim żołnierzom na szybsze przemieszczenie się z Szosy Żarskiej, gdzie obecnie mieści się Sztab Czarnej Dywizji i 34. BKPanc. w kierunku baz wojskowych w Świętoszowie, Trzebieniu czy Bolesławcu, z drugiej – będzie stanowić drugą nitkę obwodnicy Żagania.

Sama inwestycja ma ruszyć w 2022 roku.

Napisz komentarz »