REKLAMA

Komunikacja

Droga po połowie

Opublikowano 24 kwietnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

3 mln 578 tys. zł kosztować będzie przebudowa pierwszego odcinka drogi z Konina Żagańskiego do Iłowej.

Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego wynosi ponad 80 procent, resztę, czyli 715 tys. zł, mają wyłożyć dwa samorządy – właściciel drogi, czyli Starostwo Powiatowe oraz gmina Iłowa. Inwestycja obejmuje odcinek drogi powiatowej z Konina Żagańskiego do wiaduktu, w kierunku Iłowej. Zanim ruszą roboty, z pobocza zniknie 109 drzew. Wiele z nich jest zdrowych.

– Dofinansowanie jest dużo wyższe, niż zakładaliśmy. Dlatego musimy wyłożyć po 357 tys. zł plus koszty nadzoru inwestorskiego w wysokości 60 tys. zł, również dzielone po połowie – mówi Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu.

Przetarg ma odbyć się jeszcze w maju. Początkowo gmina Iłowa miała wyłożyć 900 tys. zł, na co nie było zgody burmistrza Pawła Lichtańskiego. Mimo że wkład gminy będzie dużo niższy, nadal nie wiadomo, czy wysupła nawet te 357 tys. zł.

– Cieszy mnie, że wkład własny samorządu ma być dużo niższy, niż pierwotnie zakładano. Problem w tym, że aby dołożyć do przebudowy tej drogi, musimy zabrać z innego zadania – mówi burmistrz P. Lichtański. – Nie wiemy jeszcze jakiego. Decyzja należy do radnych. Zobaczymy też, jaki będzie ostateczny koszt inwestycji po wyłonieniu wykonawcy w przetargu.

W środę, 22 kwietnia, urzędnicy ze starostwa wystosowali pismo do gminy z prośbą o pokrycie wkładu własnego w wysokości 50 procent.

Napisz komentarz »