REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Koronawirus atakuje Żagań

Opublikowano 24 kwietnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Już 20 osób jest zakażonym koronawirusem w powiecie żagańskim. Epidemia uderzyła w Żagań i Leszno Górne (gm. Szprotawa).

W Żaganiu mamy już trzech chorych na COVID -19. Pierwszy to żołnierz, pracujący w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, który zakaził się podczas służby na granicy.  Gdy test na obecność koronawirusa okazało się pozytywny, na kwarantannę wysłano 34 żołnierzy brygady, którzy mieli z nim kontakt.

Kolejną zakażoną jest 22-letnia kobieta. Czuje się dobrze, przechodzi chorobę łagodnie. Trzecią osobą w mieście, u której wykryto koronawirusa, jest trzydziestoparoletnia kobieta.

– Kobieta ostatnio przebywała na kwarantannie. Ma łagodne objawy choroby, czuje się  dobrze, obecnie przebywa w izolacji domowej – mówi Aleksandra Chmielińska-Ciepły, rzecznik Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

 

Sześciu ozdrowieńców

Koronawirus szerzy się również w gminie Szprotawa. W piątek, 17 kwietnia, zachorował sześćdziesięcioparoletni mieszkaniec Leszna Górnego, który najprawdopodobniej zakaził się wirusem w szpitalu w Bolesławcu. Tam też jest leczony, stąd nie jest uwzględniany w statystykach województwa lubuskiego w zachorowalności na COVID-19.

Pięć dni później koronawirusa stwierdzono u mieszkanki Leszna Górnego. To kobieta, która miała kontakt z zakażonym mężczyzną.

Łącznie w powiecie żagańskim zakażonych zostało już 20 osób – najwięcej pośród wszystkich powiatów w województwie lubuskim. Chorzy przebywają w żagańskim szpitalu oraz w izolatorium w hotelu przy ul. Nowogródzkiej. W środę, było tam 31 pacjentów, w tym 12 zakażonych. Wszyscy przechodzą chorobę dość łagodnie, nikt nie wymaga podłączenia do respiratora. Sześć osób ozdrowiało, jedna ze szpitala i pięć z izolatorium. Większość pochodzi z ogniska wirusa w Wiechlicach. Jak już informowaliśmy, ozdrowiała również „pacjentka zero powiatu żagańskiego” – 60-letnia mieszkanka Wiechlic. 

 

Wywieźli Ukraińców

W Szprotawie koronawirusem zakaziło się 15 osób, głównie obywateli Ukrainy, pracujących w jednym z zakładów. Przebywali w dwóch hostelach – przy ul. Głogowskiej i Prusa, wraz z 31 innymi pracownikami. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pandemii w mieście, Ukraińców zamknięto w obu budynkach. Byli monitorowani przez policjantów, dowożono im posiłki. W sobotę, 18 kwietnia, 14 Ukraińców z zakładowego hostelu przy ul. Prusa wywieziono do izolatorium w Żaganiu.

– Wcześniej wszyscy przeszli testy, które były negatywne. W żagańskim izolatorium czeka ich dodatkowy tydzień kwarantanny, po którym znowu przejdą testy na obecność koronawirusa – informuje p.o. burmistrza Szprotawy, Ewa Gancarz. – Budynek na Prusa przeszedł gruntowną dezynfekcję. Nadal Ukraińcy przebywają w drugim hostelu – przy ul. Głogowskim. Cała trzydziestka, na szczęście, ma wynik ujemny i wkrótce będą mogli podjąć pracę w swoim zakładzie.

Napisz komentarz »