REKLAMA

Samorząd

Śmieci do powtórki

Opublikowano 24 kwietnia 2020, autor: jb

W Małomicach szykuje się podwyżka opłat za wywóz śmieci. Stawka może być wyższa o blisko 100 procent od dotychczasowej.

Dziś, za śmieci segregowane mieszkańcy płacą 15,46 zł za osobę w rodzinie, jeżeli segregują, a 25 zł – jeżeli tego nie robią.

Urzędnicy mają czas do września, by dostosować się do nowych przepisów i zamiast dwóch stawek ustalić jedną – za śmieci segregowane, bo wszyscy będą mieć obowiązek segregować.

Burmistrz ogłosiła przetarg na odbiór śmieci, umowa miała obowiązywać półtora roku, do 31 grudnia 2021 roku. Na ten cel w budżecie było przewidziane 1 mln 860 tys. 480 zł. Do przetargu jako jedyne stanęło Przedsiębiorstwo Usługowe „Zachód”, które dotychczas odbierało śmieci w gminie. Swoją usługę wyceniło na 2 mln 192 tys. 12,58 zł.

– Gdyby naliczyć nową stawkę na podstawie wyniku przetargu, musiałaby to być kwota 29 zł za osobę w przypadku segregacji i to bez kosztów administracyjnych, które jeszcze ponosi gmina – wylicza burmistrz Małgorzata Sendecka.

Dla mieszkańców oznaczałoby to podwyżkę cen niemalże o 100 procent. Dodatkowo, urzędnicy musieliby ustalić wysokość opłaty karnej za niesegregowanie. Wyniosłaby minimum 58 zł za osobę w rodzinie.

– Spróbujemy ogłosić przetarg jeszcze raz z nadzieją, że może ktoś jeszcze postanowi wziąć w nim udział – dodaje burmistrz.

Napisz komentarz »