REKLAMA

Samorząd

Wybory później

Opublikowano 24 kwietnia 2020, autor: jb

Mieszkańcy gminy Wymiarki nie wybiorą nowego radnego.

Wybory uzupełniające wojewoda ogłosił po tym, gdy wiceprzewodniczący Rady Gminy Jarosław Dulęba wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Wymiarkach.

J. Dulęba zrezygnował z mandatu radnego, a wojewoda termin wyborów uzupełniających wyznaczył na 17 maja. Ale się nie odbędą.

– W wyznaczonym terminie nie zarejestrował się żaden komitet wyborczy, więc nie będzie kogo wybierać. Nowy termin zostanie wyznaczony w terminie od 6 do 9 miesięcy od pierwotnie planowanego – mówi wójt Lech Miszewski.

Do tego czasu Rada Gminy pracować będzie w zmniejszonym, 14-osobowym składzie.

Swój start w wyborach zapowiadał Zbigniew Żabiński, sołtys Witoszyna Górnego, były przewodniczący Rady Gminy. Gdyby do wyborów zgłosił się tylko on, mieszkańcy nie musieliby głosować. Jedynego kandydata w jednoosobowym okręgu musiałaby jedynie zatwierdzić Rada Gminy.

– Planowałem start. Dowiadywałem się u komisarza wyborczego, czy przez epidemię nie zmieniły się żadne terminy. Okazało się, że nie, więc chciałem zawieźć dokumenty osobiście. Usłyszałem, że nie można i muszę to zrobić pocztą albo przez internet. Wysłałem dokumenty pocztą, ale ich dostarczenie z Wymiarek do Zielonej Góry zajęło 6 dni. W delegaturze uznano, że w przypadku zgłoszeń kandydatów nie liczy się data stempla pocztowego, tylko dostarczenia dokumentów – mówi Z. Żabiński. I tłumaczy: – Może i lepiej, że tak się stało. Nawet gdybym był jedynym kandydatem, trzeba byłoby powołać komisję wyborczą. Ja musiałbym zbierać podpisy poparcia, a ponad 50 procent mieszkańców naszej wsi to osoby w grupie ryzyka, czyli powyżej 70 roku życia. Wystartuję w wyborach, jak tylko zostanie ogłoszony ich kolejny termin.

Napisz komentarz »