REKLAMA

Wasze sprawy

Pozwolą czy nie?

Opublikowano 17 kwietnia 2020, autor: Norbert Królik

Urząd Marszałkowski wezwał Swiss Krono do uzupełnienia wniosku o zmianę pozwolenia zintegrowanego, w którym firma wnosiła o zwiększenie limitów zanieczyszczeń emitowanych do żarskiego powietrza.

– Nie może być zgody na zwiększenie emisji zanieczyszczeń do żarskiego powietrza przez firmę Swiss Krono – apelują do Urzędu Marszałkowskiego ekolodzy z rady społecznej zajmującej się żarskim powietrzem.

Firma wystąpiła z wnioskiem o zmianę pozwolenia zintegrowanego w związku z zamontowaniem na terenie zakładu nowych urządzeń. Z dokumentów wynikało, że Swiss Krono chce emitować do żarskiego powietrza więcej zanieczyszczeń.

– Dokumentację przygotowała zewnętrzna firma, specjalizująca się w tematach związanych z opracowaniem dokumentacji na potrzeby pozwoleń zintegrowanych oraz ochrony środowiska – mówi Jarosław Masina, rzecznik Swiss Krono i zaznacza, że firma nie zamierza zwiększać emisji zanieczyszczeń.

Więcej trucizny

Do tej pory żarska firma ma pozwolenie na emisję z instalacji produkcji płyt 340 ton pyłów rocznie. Po zmianie pozwolenia miałyby to być 462 tony, czyli wzrost emisji zanieczyszczeń do żarskiego powietrza wyniósłby 36 proc.

Podobnie sytuacja wygląda z emisją innych zanieczyszczeń. Obecnie Swiss Krono może emitować do powietrza 1 tys. 35 ton dwutlenku azotu rocznie, a po zmianie pozwolenia miałoby możliwość emitować 1 tys. 693 tony tego zanieczyszczenia, co oznaczałoby wzrost o 64 proc.

Emisja formaldehydu z kominów Swiss Krono może wynosić według obowiązującego pozwolenia 135 ton rocznie, a po jego zmianie miałaby wynosić 204 tony, czyli emisja trucizny wzrosłaby o 51 proc. Zdecydowanie wzrosłaby również emisja lotnych związków organicznych. Obecnie firma może wypuszczać do powietrza 3 tys. 24 tony rocznie całkowitego LZO, a po zmianie pozwolenia miałoby to być 4 tys. 304 tony, czyli wzrost wyniósłby ponad 42 proc.

Wzrosnąć miałaby również emisja izocyjanianów o blisko 400 proc. Obecnie firma może wpuszczać rocznie 640 kg tych zanieczyszczeń, a po zmianie decyzji byłoby to 2 tys. 505 kg.

Mówią nie

Do wniosku Swiss Krono odniósł się Krzysztof Prucnal, przewodniczący komisji społecznej

– „Uważam, że Urząd Marszałkowski nie może wyrazić zgody na zwiększenie dopuszczalnych emisji zanieczyszczeń obowiązujących od 24.11.2019 r.  W sytuacji, kiedy Urząd Marszałkowski jest w sporze z firmą w zakresie spalania 100 tys. ton pyłów z płyt drewnopochodnych, wyrażenie zgody na zwiększenie emisji zanieczyszczeń w pozwoleniu zintegrowanym, bez rozbudowy zakładu, byłoby, moim zdaniem, niezrozumiałe i absolutnie nie do zaakceptowania przez społeczeństwo powiatów żarskiego i żagańskiego.” – argumentuje w piśmie przesłanym do Urzędu Marszałkowskiego  przewodniczący Rady Społecznej ds. oceny stanu środowiska w Żarach.

Spór toczy się o spalanie pyłów poprodukcyjnych zawierających syntetyczne kleje. Firma stoi na stanowisku, że jest to biomasa i można ją spalać w piecach na biomasę, które posiada Swiss Krono, natomiast Główny Inspektorat Ochrony Środowiska twierdzi, że jest to odpad, którego spalanie w piecach na biomasę może powodować niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzi.

Swiss Krono paliło odpady

W sprawie spalania odpadów w piecach Swiss Krono głos zabrał również Minister Klimatu, który odpowiedział na pytania posła Tomasza Aniśko z partii Zieloni. Minister w odpowiedzi ujawnił, że Swiss Krono do końca 2018 roku miało zezwolenie na przywóz do zakładu odpadów o kodzie AC170, przeznaczonych do spalenia. Przy czym Ministerstwo wyjaśnia, że jako odpady o kodzie AC 170 należy rozumieć zgodnie z załącznikiem IV do rozporządzenia nr 1013/2006, drewno, które było przetwarzane w sposób inny niż mechaniczny, np. poprzez impregnowanie, lakierowanie, klejenie, malowanie, itp., i może wykazywać właściwości niebezpieczne.

 

 

Napisz komentarz »