REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Spółki sobie radzą

Opublikowano 17 kwietnia 2020, autor: Norbert Królik

Żarskie spółki miejskie bez wielkich turbulencji przechodzą czas epidemii. Gorzej mają się firmy i mieszkańcy, którzy już zgłaszają się z prośbami o odłożenie na lepszy czas płatności za wodę lub czynsz.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Żarach nie musiał do tej pory ograniczać swojej działalności z powodu koronawirusa.

– Nie ma zagrożenia, jeżeli chodzi o dostarczanie wody dla mieszkańców Żar. Wszystkie zaplanowane inwestycje również wykonujemy – mówi Zdzisław Czekalski, prezes ZWiK. Firma zajmuje się dostarczaniem wody i odbiorem ścieków w Żarach.

Prezes przyznaje, że zaczęli się już zgłaszać do firmy przedsiębiorcy, którzy ze względu na epidemię mogą mieć problemy z regularnym opłacaniem rachunków.

– Nie jest to masowy napływ wniosków, ale zgłosiły się do nas już dwie firmy, które poprosiły o odroczenie płatności ze względu na pandemię – mówi Z. Czekalski.

Mniejsze wpływy

Również do Pekomu, spółki miejskiej zajmującej się odbiorem odpadów i bieżącym utrzymaniem dróg, zaczęły wpływać informacje o ograniczeniu lub zawieszeniu działalności przez firmy na terenie miasta.

– Wpływy są mniejsze, bo część firm rezygnuje z naszych usług w związku z zawieszeniem działalności, a koszty rosną, bo musimy zapewnić pracownikom środki ochrony osobistej.  Zdarzają się też wnioski o odroczenie płatności w związku z pandemią – mówi Diana Niedźwiecka, prezes Pekomu.

Firma zawiesiła działalność PSZOK na czas pandemii, ale odbiór odpadów od mieszkańców i firm odbywa się zgodnie z harmonogramem.

Urlopy i opieka

W okrojonym składzie pracę musi wykonywać Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

– Pracownicy, którzy prosili o urlop, otrzymali go. Część osób poszła na opiekę, inni pracują zdalnie. Musimy sobie radzić – mówi Krzysztof Tuga, prezes ZWiK.

Do spółki, która zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami miejskimi oraz targowiskiem i schroniskiem dla zwierząt, również zaczęły napływać wnioski o umorzenie lub odroczenie czynszów.

Napisz komentarz »