REKLAMA

Polityka

Nie ma chętnych na wybory

Opublikowano 17 kwietnia 2020, autor: Norbert Królik, Piotr Piotrowski

160 osób brakuje do obwodowych komisji wyborczych w Żarach na wybory prezydenckie, które zaplanowane są na 10 maja. Kandydatów na członków komisji zgłosiły tylko 3 komitety wyborcze.

Tego, czy wybory odbędą się zgodnie z planem 10 maja i w jakiej formie będziemy głosować, jeszcze nie wiadomo. Wiadomo jednak, że urzędy odpowiedzialne za techniczną organizację wyborów muszą robić swoją robotę i być gotowe na wyznaczony termin.

W Żarach głosowanie, jeżeli do niego dojdzie, odbędzie się w 23 lokalach wyborczych. Do komisji obwodowych potrzeba ponad 200 osób. Brakuje jeszcze 160 chętnych.

– Kandydatów do obwodowych komisji wyborczych zgłosiły 3 komitety wyborcze, Andrzeja Dudy, Roberta Biedronia i Władysława Kosiniaka Kamysza – mówi Jerzy Patrzykąt z żarskiego Urzędu Miasta.

Obwodowe komisje wyborcze, zgodnie z zaplanowanym kalendarzem wyborczym, powinny zostać powołane do 19 kwietnia.

Lokale wyborcze wyznaczono w większości w szkołach, ale dwa z nich znajdują się w żarskich szpitalach, a trzy kolejne w lokalach nie należących do miasta, na których wynajęcie trzeba podpisać specjalne umowy.

Za udział w pracach i szkoleniach obwodowych komisji wyborczych przysługuje dieta. Przewodniczący komisji otrzymają po 500, zastępcy przewodniczącego ? po 400, a członkowie komisji ? po 350 złotych.

W 50 procentach

W Żaganiu w sumie w komisjach miało zasiąść 96 osób, ale zgłosiło się tylko 51. Jeśli dojdzie do wyborów, odbędą się one w 14 lokalach wyborczych, głównie w budynkach użyteczności publicznej, należących do miasta.

– Kandydatów do obwodowych komisji wyborczych zgłosiły tylko 3 komitety wyborcze, Andrzeja Dudy, Roberta Biedronia i Stanisława Żółtka – mówi Grażyna Niklewicz, naczelnik wydziału spraw obywatelskich w żagańskim magistracie. – 11 kolejnych osób to zgłoszenia indywidualne. Na dziś komisje mamy obsadzone w zaledwie 50 procentach.

Napisz komentarz »