REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Lekarz przyjmie w pilnej sprawie

Opublikowano 17 kwietnia 2020, autor: jb

83 testy na koronawirusa przeprowadzili już lekarze u pacjentów w 105. Szpitalu Wojskowym w Żaganiu. Średnio robi się około 13 testów tygodniowo.

W ostatnim tygodniu w Żaganiu wykonano 19 testów. Na żagańskich oddziałach szpitala, wyznaczonych jako zakaźne, leży obecnie 15 pacjentów, z których 7 ma potwierdzonego koronawirusa. W izolatorium, utworzonym w Hotelu Villa Nova, przebywa obecnie 9 osób.

Póki co, szpital nadal nie został wyznaczono jako w całości zakaźny, co oznacza możliwość przyjęcia pacjentów w nagłych przypadkach na oddział chirurgii.

– Jesteśmy jednak w ciągłej gotowości. Liczymy się z tym, że pismo z informacją o przekształceniu w szpital zakaźny może przyjść w każdej chwili – mówi Deniz Mrozik, rzecznik prasowy 105. Szpitala Wojskowego.

Lekarz oceni

Przez to, że w szpitalu w Żaganiu przyjmowani są pacjenci z koronawirusem, zawieszono działalność rawie wszystkich poradni, w których można przyjść na wizytę u lekarza specjalisty.

– W Żaganiu funkcjonują do odwołania tylko poradnie: chorób płuc i gruźlicy, poradnia pulmonologiczna dla dzieci, poradnia zdrowia psychicznego i poradnia ginekologiczna – wymienia rzeczniczka.

Od wtorku (14.04.) przywrócono możliwość wykonywania badań w laboratorium zarówno odpłatnie, jak i tych zleconych no. przez lekarza rodzinnego.

Do poradni i laboratorium nie wejdziemy jednak głównym wejściem od ul. Żelaznej.

– Do budynku można dostać się obszarem czystym (wejściem od strony ul. Szprotawskiej) – dodaje D. Mrozik.

Lekarze, którzy będą ich przyjmować w przychodniach, nie mają żadnej styczności z osobami chorymi na wyznaczonym oddziale zakaźnym. Wizyty będą wyznaczane tak, by osoby nie gromadziły się w poczekalni. Poradnie czynne są wyłącznie dla osób, u których nie podejrzewa się wirusa.

Nie oznacza to, że wszyscy, którzy mieli wyznaczony termin wizyty w wymienionych poradniach zostaną przyjęci. Żeby potwierdzić wizytę, trzeba zadzwonić wcześniej na rejestrację. Lekarz oceni każdy przypadek, czy wymaga on przyjęcia teraz, czy można go odłożyć na późniejszy termin albo czy wystarczy konsultacja telefoniczna lub wystawienie np. e-recepty.

W Żarach też pilne przypadki

Działalność pozostałych poradni w szpitalu jest zawieszona również do odwołania. Pacjenci powinni kierować się do poradni 105. Szpitala w Żarach, ale tam też przychodnie funkcjonują w ograniczonym zakresie.

– Wszystko odbywa się jednak poprzez rejestrację żagańską – tłumaczy rzeczniczka. Oznacza to, że jeżeli ktoś miał wyznaczony termin w poradni kardiologicznej w Żaganiu, powinien zadzwonić do rejestracji, jeżeli lekarz uzna, że jego przypadek jest pilny i musi spotkać się z lekarzem, zostanie mu wyznaczony termin wizyty w Żarach.

Łatwiej nie mają też pacjenci, którzy już byli zarejestrowani na wizytę w którejś z przychodni w żarskiej siedzibie szpitala.Tam też mogą trafić wyłącznie pacjenci,u których nie podejrzewa się wirusa. Wizyta w każdej przychodni będzie wcześniej konsultowana telefonicznie. Nie można powiedzieć, że jeżeli ktoś miał wyznaczoną wizytę kontrolną np. u urologa w maju, to na pewno zostanie przyjęty. Lekarz będzie musiał ocenić, czy sprawa wymaga obecności w szpitalu.

Ratowanie życia

Na takiej samej zasadzie prowadzone są przyjęcia do planowanych zabiegów. Odbywają się te, które wymagają ratowania życia i zdrowia. W pozostałych przypadkach, każdorazowo lekarz oceni, czy zabieg można odłożyć. Będzie musiał ocenić np. czy w konkretnym przypadku można odłożyć w czasie zabieg usuwania kamieni z woreczka żółciowego, czy można teraz przeprowadzić zabieg przeczyszczania żył. Wszystkie badania diagnostyczne np. tomografia komputerowa, scyntygrafia, kolonoskpia, gastroskopia itd. też wykonywane będą tylko po konsultacji z lekarzem i jego potwierdzeniu, że jest to konieczne.

Napisz komentarz »