REKLAMA

Zdrowie

Wirus może nie zniknąć

Opublikowano 17 kwietnia 2020, autor: jb

Już ponad 2 mln osób na całym świecie choruje na koronawirusa. W kraju zakażonych jest już blisko 8 tysięcy osób, 81 z nich mieszka w województwie lubuskim.

Niespełna 8 tysięcy osób zachorowało już na koronawirusa w Polsce (dane z czwartku, 16.04.). Tylko w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia potwierdziło zachorowanie u kolejnych 189 osób. Średnio dziennie przybywa już ponad 300 chorych. Zmarło 298 osób.

Choć w województwie lubuskim jest najmniej zakażonych osób w kraju – 81, to w powiecie żagańskim jest ich najwięcej – 18. W całym kraju wylicza się 668 wyzdrowiałych osób, w naszym województwie – 26.

Na świecie chorują już ponad 2 mln ludzi, zmarło ponad 130 tysięcy. Najwięcej we Włoszech, USA i Hiszpanii.

Od wczoraj (16.04.) mamy w kraju obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych, choć zdania o tym, czy zapobiegają one zarażeniu, nawet wśród ekspertów są podzielone.

Uznaje się, że koronawirusem można zarazić się głównie drogą kropelkową. Nie ma na niego potwierdzonego leku. W kraju pobierane jest osocze krwi osób, które wirusa już miały, by pozyskiwać powstałe w organizmie przeciwciała. Na całym świecie, również w Polsce, trwają prace nad przygotowaniem szczepionki na wirusa. Najnowsze badania opublikowane w tym tygodniu przez genetyków z Uniwersytetu w Cambridge pokazują jednak, że jedna szczepionka może nie wystarczyć, bo potwierdzono już przynajmniej trzy szczepy koronawirusa. Podzielono je na grupy A, B, C. Potwierdzono też, że jeżeli ktoś przeszedł koronawirusa z grupy A, to nie nabył odporności na dwie pozostałe. Z kolei na Islandii zanotowano 40 mutacji tylko jednego szczepu.

Podkreśla się też informację o tym, że jeżeli nawet wirusa uda się opanować, to nie znaczy, że uda się go wyeliminować i może być on obecny wśród chorych jeszcze przez kolejnych kilka lat. O kolejnych zachorowaniach można przeczytać już w Chinach czy Japonii,w których uznaje się, że największa fala zachorowań już minęła.

Napisz komentarz »