REKLAMA

Samorząd

Koronawirus dobija Szprotawę

Opublikowano 17 kwietnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Będąca na skraju bankructwa Szprotawa może nie przetrwać kryzysu. Zadłużonej na ponad 60 mln zł gminie może zabraknąć nie tylko na zaplanowane inwestycje, ale i bieżące wydatki.

Przez koronawirusa cierpią lokalni przedsiębiorcy. Targowisko przy ul. Młynarskiej opustoszało, w wielu zakładach szykują się redukcje, pracownicy wysyłani są na postojowe lub urlopy.

– Niezależnie od pomocy rządu, musieliśmy wyjść naszym handlowcom z targu z pomocą. Zostaną zwolnieni z opłaty targowej do końca roku. Z kolei dzierżawcom pobliskich boksów proponujemy zwolnienie z czynszu za marzec i kwiecień – mówi p.o. burmistrza, Ewa Gancarz. – Zawiesiliśmy również opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania. Szprotawscy przedsiębiorcy zwracają się do mnie z wnioskami o umorzenie podatku od nieruchomości. Tutaj sama decyzji nie mogę podjąć, podejmą ją radni na najbliższej sesji, 24 kwietnia. Z jednej strony musimy pomóc, z drugiej sami nie będziemy mieli wpływów z podatków, czynszów czy opłaty targowej. To grozi brakiem płynności finansowej dla gminy, która przecież musi spłacać długi i realizować zaplanowane w budżecie inwestycje drogowe, na które dostała 19,2 mln zł dofinansowania. Nie możemy się z nich wycofać, przetargi są już rozstrzygnięte.

Gancarz nie ukrywa, że sytuacja jest dramatyczna.

– Musimy pomóc szprotawskim przedsiębiorcom i handlowcom, ale może nam zabraknąć na wypłaty dla nauczycieli, dopłaty dla mieszkańców do wody, ścieków czy śmieci. Już teraz mamy mocno uszczuplone dochody, a co będzie za 2-3 miesiące? – pyta.

Gmina w korona(wirusie)

Szprotawie grozi katastrofa finansowa, bo ma zadłużenie na ponad 60 mln zł. Rozmach finansowy był, ale 7 lat temu, gdy poprzedni burmistrz, Józef Rubacha, postanowił promować Szprotawę jako „Gminę w koronie”. Zamówił wtedy gadżety z nowym logo Szprotawy. Logo miało kształt korony (odnosiło się do spotkania cesarza Ottona III i króla Polski Bolesława Chrobrego, które odbyło się pod Szprotawy). Dziś korona jest, ale pod postacią wirusa, którzy mocno dobija gminę i jej mieszkańców.

Napisz komentarz »