REKLAMA

Komunikacja

Będzie ciaśniej

Opublikowano 17 kwietnia 2020, autor: bj

Od dziś (piątek, 17.04.) kierowcy jadący autostradą do lub z Żar muszą się liczyć ze zmianami w organizacji ruchu.

Wykonawca autostrady, czyli konsorcjum firm – Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia oraz Mirbud – dziś (17.04.) wprowadza nową organizację ruchu.

– Na odcinku od węzła Żary do końca przebudowywanego odcinka w rejonie zjazdu na Iłowę, przełożony zostanie ruch na jezdnię północną, wyremontowaną kilkanaście lat temu.  Teraz będzie zwężona do jednego pasa, pojedziemy nią w obu kierunkach – tłumaczy Marek Pilaczyński z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze.

Jeszcze trudniej

Przypomnijmy. Chodzi o przebudowę pierwszych 22 kilometrów autostrady pomiędzy Olszyną w kierunku Bolesławca. Przebudowany zostanie fragment w rejonie zjazdu na Królów (kilometr za węzłem, który po remoncie nazywał się będzie Żary Zachód) do miejsca 4 km przed węzłem Iłowa. Zadaniem wykonawcy będzie przebudowa istniejącego węzła, budowa wiaduktów, trzech przejść dla zwierząt nad autostradą, mostu i przejścia pod autostradą. Koszt prac to 254 mln 146 tys. 400 zł. Ich zakończenie planowane jest na koniec 2022 r.

Pójdą dalej

 Przebudowa ponad 70 km zdewastowanej betonówki, która pamięta lata 30. ub. wieku, podzielona została na kilka etapów. Pierwszy się właśnie rozpoczyna. Drugi obejmie 13-kilometrowy odcinek od granicy państwa do niemal 12 km.

Kolejne 2 odcinki będą załatwiane nieco później. 

– Od rejonu węzła Iłowa do granicy województwa lubuskiego i kolejny od granicy do węzła Golnice ogłoszenie przetargu na roboty planowane jest w II połowie 2020 r. – dodaje M. Pilaczyński.

Napisz komentarz »