REKLAMA

Gospodarka

Wszystko podrożało, a będzie jeszcze drożej

Opublikowano 17 kwietnia 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Podwyżki cen to jeden z dotkliwszych skutków koronawirusa. Inflacja w marcu wzrosła. Z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statycznego wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z marcem 2019 r. poszły w górę aż o 4,6 proc.

 O ponad 8,5 procent podrożała żywność. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny i są to pierwsze dane pokazujące, jak na nasze życie przekłada się kryzys związany z koronawirusem.

Wieprzowina i owoce

Jeżeli chodzi o żywność, to najmocniej, bo aż o 27 proc., podrożało mięso wieprzowe. Owoce są droższe o 20 proc., wędliny o 15 proc., warzywa, drób i pieczywo – o 8 proc. Zdaniem ekonomistów i ekspertów od rolnictwa, ceny żywności w kolejnych miesiącach będą dalej rosły.

Skoki cen

W marcu wzrosły też ceny odzieży i obuwia – o 2,5 proc. w porównaniu z lutym, co wynika ze spadającego kursu złotego względem dolara. Te towary w większości sprowadzamy z Azji, płacąc w dolarach, więc drożejący dolar podraża również cenę odzieży i obuwia.

Skoków cen nie zrównoważyły taniejące paliwa. Benzyna w marcu staniała o 4,7 proc. w porównaniu z lutym, a olej napędowy – o 5,5 proc.

Produkt Cena 2019 (średnia) Cena 2020 (średnia)
Bułka kajcerka 0,25 gr 0,28 gr
Kurczak cały 1kg 6,90 zł 7,30 zł
Szynka wiejska plastry, opak. próżniowe, 450 g 12,20 zł 13,50 zł
Banany 1kg 3,90 zł 4,65 zł
Jabłka polskie na wagę 1 kg 2,55 zł 3 zł
Pomarańcze 1 kg na wagę 4,13 zł 5,06 zł
Jaja opkaowanie 10 szt. 4,12 zł 4,52 zł
Mleko Łowickie 1 l 3,2% 2,54 zł 2,70 zł
Śmietana Piątnica 18 proc. 200 g 1,69 zl 1,73 zł
Serek wiejski Piątnica naturalny 200 g 1,82 zł 2,08 zł
Mąka pszenna poznańska typ 500 1kg 2,19 zł 2,69 zł
Cukier biały kryształ 1 kg 2,42 zł 2,99 zł
Makaron Primo Gusto penne rigate 2,98 zł 3,56 zł
Woda niegazowana Żywiec Zdrój 1,5 l 1,57 zł 1,79 zł
Sok pomarańczowy Tymbark 1l karton 3,76 zł 3,95 zł
Papier toaletowy (opak. 8 rolek) biały, 100 proc. celulozy 2,98 zł 4,82 zł
Płyn do zmywania naczyń Ludwik 1 l miętowy 4,49 zł 5,33 zł
Chleb 1000 g 2,70 zł 3,57 zł
Schab bez kości 1 kg 14,63 zł 18,83 zł
Śledziowe matjasy w oleju 650 g 9,75 zł 11,06 zł
Piwo Żywiec puszka 0,5 l 2,79 zl 2,90 zł
Kawa mielona Tchibo Family 250 g 5,69 zł 6,70 zł
Czekolada mleczna Wedel 100 g 3,23 zł 3,44 zł
Płatki kukurydziane Nestle 250 g 3,35 zł 3,51 zł
Ziemniaki na wagę 1 kg 1,75 zł 3,24 zł
Pomidory na wagę 1 kg 4,49 zł 7,14 zł

Napisz komentarz »