REKLAMA

Praca

Koronakryzys. Rośnie bezrobocie

Opublikowano 17 kwietnia 2020, autor: jb

Rośnie liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Powiatowych Urzędach Pracy.

Znów zwiększyła się liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żarach w ciągu tygodnia. W środę, 15.04., było ich w rejestrze 1.928*.

Wnioski o przyznanie maksymalnie 5 tys. zł pożyczki dla mikroprzedsiębiorców złożyło już 189 osób.

– Chcielibyśmy te pieniądze wypłacać już do końca obecnego tygodnia – mówi Żaneta Wójcicka, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Żarach. Tylko w ciągu tygodnia wpłynęło ponad 100 wniosków.

Na dofinansowane kosztów wynagrodzenia i składek ZUS dla pracowników oraz kosztów dla prowadzących jednoosobową firmę PUP wnioskowało o 3,5 mln zł i tyle dostało. O tą formę pomocy wniosek złożyło już 15 przedsiębiorców.

W powiecie żagańskim do rejestru bezrobotnych od początku kwietnia przybyło 146 osób, czyli tylko od ubiegłego tygodnia jest ich o 95 osób więcej. Łącznie to już 1.906 osób w powiecie.

W powiecie żagańskim 148 przedsiębiorców zawnioskowało już o pożyczki (blisko 100 w ciągu tygodnia).

– Pierwsze wypłaty rozpoczęliśmy od wtorku, 14.04. Tę pomoc otrzymało już 21 przedsiębiorców, kolejne wnioski rozpatrujemy. Mieliśmy na ten cel 300 tys. zł, ale zawnioskowaliśmy do ministerstwa o kolejne 500 tys. zł, żeby nikomu nie zabrakło – tłumaczy H. Janowska.

Do tego czasu nikt nie zgłosił oficjalnego zamiaru zwolnień grupowych.

– Telefony od pracodawców nam się urywają. Większość, zanim zwolni kogokolwiek, chce wiedzieć, jakie pieniądze i kiedy może otrzymać w ramach rządowej pomocy – mówi Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia PUP w Żaganiu.

Co się opłaca

PUP w Żaganiu na dofinansowania do wynagrodzeń i bieżące koszty utrzymania firmy zawnioskowało o ponad 8 mln zł i taką kwotę otrzymało.

– Nabór ruszył 14.04. w pierwszy dzień złożono 4 takie wnioski, ale na pewno warto sobie policzyć, co się komu bardziej opłaca – mówi H. Janowska. I wyjaśnia: – Przy spadku obrotu o 30 procent pracodawca może się starać maksymalnie o 1.530 zł dofinansowania na pracownika, przy spadku 50% już o 2.140 zł, ale gdy obrót spadnie o 80% dofinansowanie wynosi już 2.760 zł. Starać się można o pomoc przez trzy miesiące. Ważne jest też to, że pracodawca dostanie pieniądze na konto przed terminami wypłat, żeby po prostu miał je z czego wypłacić.

Indywidualne problemy

Pomoc dla firmy rozpatrywana jest indywidualnie. Jednym z warunków otrzymania pomocy państwowej jest to, że nie można zalegać z opłacaniem składek dla ZUS.

– Jeżeli ktoś miał zaległości w płaceniu składek, ale podpisał ugodę z ZUS-em i ustalił terminy spłat, to nie jest traktowany jako osoba zalegająca, więc może skorzystać z rządowej pomocy. Staramy się wyjaśniać wszystkie wątpliwości przedsiębiorców – mówi H. Janowska.

 Dla bezrobotnych

W PUP mają pieniądze na aktywizację bezrobotnych, ale na razie wszystkie formy pomocy są wstrzymane.

– Prawdopodobnie już od przyszłego tygodnia będziemy wracać z możliwością kierowania na staże, prace interwencyjne, w zależności od zainteresowania pracodawców. Wstrzymana nadal będzie możliwość ubiegania się o dotację na założenie własnej firmy oraz refundację doposażenia miejsc pracy przez przedsiębiorców. Żeby przyznać taką pomoc, trzeba się spotkać z komisją w PUP, więc na razie nie będziemy organizować takich spotkań – mówi H. Janowska.

*Wszystkie dane aktualne na środę, 15.04.

Do kiedy wniosek?

W powiecie żarskim nabór wniosków o dofinansowania dla przedsiębiorców ruszył 7 kwietnia i trwa do wyczerpania przyznanej puli pieniędzy.

W powiecie żagańskim nabory podzielono na etapy.
-Wnioski o dofinansowanie wynagrodzeń i składek ZUS dla pracowników można składać do 23.04. Kolejne nabory wyznaczono w terminach 24.04. – 7.05. oraz 12.05. – 25.05.
-Wnioski o dofinansowanie dla osób prowadzących jednoosobową firmę przyjmowane są do 27.04. Kolejne terminy wyznaczono w dniach: 29.04. – 7.05. oraz 14-27.05.

Napisz komentarz »