REKLAMA

Samorząd

Burmistrz nie zaszczycił przedsiębiorców

Opublikowano 17 kwietnia 2020, autor: jb

Burmistrz Żagania, Andrzej Katarzyniec, nie zamierza odgórnie przyznawać ulg dla miejscowych firm, które mają kłopoty z powodu pandemii. Prosiło go o to Stowarzyszenie Platan, pod którego wnioskiem podpisywali się żagańscy przedsiębiorcy.

Stowarzyszenie przygotowało jeden wniosek z postulatami o odgórne obniżenie na czas epidemii czynszów za wynajem lokali i stawek dzierżawy gruntów do złotówki oraz umorzenie podatków od nieruchomości i środków transportowych. Podpisywali go kolejni przedsiębiorcy. Stowarzyszenie wnioskowało też o rozmowę z burmistrzem, nawet w formie konferencji przez internet.

Nie doczekali się pozytywnego rozpatrzenia swojej prośby. Urzędnicy znaleźli we wnioskach „błędy”, przez co – jak twierdzą – nie mogą ich rozpatrzyć. Zabrali się za to za pisanie listów do przedsiębiorców.

– Do urzędu wpłynęły w zasadzie takie same wnioski, zbiorowo podpisane przez kolejnych przedsiębiorców. Wszyscy podpisali się pod tym, by obniżyć podatek od środków transportowych, a niektórzy z nich nawet nie prowadzą takiej działalności i nie płacą takiego podatku. Poprosimy ich o dostosowanie wniosków do własnych potrzeb. Do każdego z nich korespondencyjnie prześlemy taką informację – mówi Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Póki co, burmistrz nie zaszczyci też przedsiębiorców swoją osobą na spotkaniu, o które prosili.

– Burmistrz jest chętny do rozmowy, ale teraz nie ma możliwości zorganizowania takiego spotkania ze względu na panującą epidemię – dodaje A. Zychla.

Panująca epidemia nie zwalnia z pracy przedsiębiorców. Choć liczą straty, muszą pracować, żeby przetrwać.

Prowizoryczna pomoc

O tym, że taka jest odpowiedź Urzędu Miasta, prezes Stowarzyszenia Paweł Giza dowiedział się od dziennikarza „Regionalnej”.

– Trochę jestem zaskoczony taką odpowiedzią, choć na chłodno skomentuję ją, kiedy otrzymam ją na piśmie – mówi. – Specjalnie wniosek przygotowaliśmy tak, żeby urzędowi ułatwić pracę. Zbieraliśmy podpisy pod jednym wspólnym wnioskiem właśnie po to, żeby uniknąć nagle lawiny 200 osobnych wniosków złożonych do urzędu, które trzeba byłoby rozpatrzyć. Takie procedury trwają. Do wniosku celowo dołączyliśmy także pismo przewodnie z orzeczeniami sądu, w którym wymienialiśmy formy pomocy, które miasto może zaoferować – tłumaczy. I dodaje: – Mnie na przykład nie dotyczy postulat o zwolnieniach z czynszu, bo nie wynajmuję lokali komunalnych, co nie oznacza, że nie popieram takiego rozwiązania dla pozostałych. Byłbym rozczarowany, gdyby współpraca z urzędem zakończyła się na takim poziomie. Będziemy się zastanawiać dalej, jakie działania podjąć, bo nam zależy na realnej pomocy, a nie prowizorycznej. Z puli, którą przygotował rząd, i tak nie każdy będzie mógł skorzystać. Wielu do tej pory nie wie nawet, czy na taką pomoc się załapie. Wychodzimy z założenia, że jak już coś robić, to porządnie – podkreśla P. Giza.

Miejski pakiet

Burmistrz przygotował swój „pakiet pomocy przedsiębiorcom”, ale nie przyznawanej odgórnie, tylko na indywidualny wniosek. Daje możliwość odroczenia podatków od nieruchomości, środków transportowych i opłat za wywóz śmieci do października, a także przesunięcia płatności za wieczyste użytkowanie gruntu i zajęcie pasa drogowego. Od środy, 15.04., umorzono opłaty z tytuły dzierżawy przedsiębiorcom, którzy wynajmują pomieszczenia od Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i musieli zamknąć działalność na czas epidemii. Indywidualnie można się starać o zwolnienie z opłat za wynajem miejsca na targowiskach. Zwolnienia z opłat mają obowiązywać z datą od 1 kwietnia.

Napisz komentarz »