REKLAMA

Samorząd

Dali na nowy wóz

Opublikowano 17 kwietnia 2020, autor: bj

Z budżetu gminy Żary 300 tys. zł radni dorzucili do zakupu wozu strażackiego dla ochotników w Marszowie.

Bez głosu sprzeciwu podczas zdalnie przeprowadzonej sesji Rady Gminy Żary (30.03.) została uchwalona dotacja w wysokości 300 tys. zł do zakupu ciężkiego wozu gaśniczego dla OSP w Marszowie.

Auto ma kosztować ok. 800 tys. zł, ale zgodnie z planem resztę ma dorzucić Komenda Główna PSP. I choć nie ma pewności, czy w czasach, gdy z budżetu państwa płyną miliardy na walkę z epidemią, znajdzie się obiecana kasa, to strażacy z Marszowa bardzo na to liczą. Jeżdżą wozem, który kupiony był kilka lat temu.

– To auto, które mamy, 30-letnie iveco, jest teraz w nawet niezłym stanie. Strażacy o nie dbają. Niedawno był remont kapitalny autopompy – mówi Henryk Gardzijewski, naczelnik OSP Marszów.

Chodzi jednak o to, że jednostka liczy 25 strażaków. Iveco może zabrać maksymalnie 9 osób.

– Przede wszystkim jednak czasem jest tak, że mamy akcję niemal za akcją. Chodzi o to, żeby nie nadwyrężać starego sprzętu, a wesprzeć się nowszym – tłumaczy H. Gardzijewski.

Strażacy z Marszowa liczą też na to, że drugi samochód pomógłby jednostce, by została wprowadzona w krajowy system ratownictwa gaśniczego.

– Mamy już zestaw do ratownictwa taktycznego, mamy w dużej mierze przeszkolonych strażaków, więc moglibyśmy do tego się przymierzać – dodaje H. Gardzijewski. To pozwoliłoby OSP korzystać z dotacji z budżetu państwa. Dodatkowo jednostki z sytemu są doposażane zarówno w sprzęt, jak i środki ochrony osobistej strażaków.

Strażakom z Marszowa pozostaje tylko czekać. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, auto ma zostać zakupione w tym roku.

Napisz komentarz »