REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Epidemia! Raport „Regionalnej”

Opublikowano 17 kwietnia 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Godziny dla seniorów, zamknięte parki i sklepy budowlane w weekendy. Możemy wychodzić tylko w sprawach niezbędnych, na zakupy, do pracy i na spacer z psem. Ale czy możemy dojeżdżać do pracy razem z sąsiadem? Albo biegać wieczorem? Odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania.

Jak wygląda łagodny przebieg koronawirusa?

– Pacjent ma zaburzenia węchu, smaku, suchy kaszel. Dodatkowo bóle mięśni, a także gorączkę i biegunkę – wyjaśnia lek. med. Damiana Hyla, kierownik oddziału pulmonologii w 105 Szpitalu Wojskowym w Żarach.

Jak ginie koronawirus?

Koronawirus może znajdować się w postaci aerozolu w powietrzu, gdzie może żyć nawet do 3 godzin. Lubi też osadzać się na różnych powierzchniach, tam potrafi przeżyć nawet do 72 godzin. Po tym czasie jednak ginie. Można mu też zaszkodzić, ponieważ jest wirusem osłonkowym, a to oznacza to, że jest bardzo wrażliwy na różne czynniki, jak np. detergenty czy wysoka temperatura. Pod ich wpływem zaczyna wysychać i traci aktywność.

Czy osoba, która łagodnie przechodzi kornawirusa, może zarażać?

– Tak, może – odpowiada krótko lek. med. D. Hyla.

Cy można drugi raz zarazić się koronawirusem?

– Tego jeszcze nie wiadomo. Trwają nad tym badania, które wyjaśnią, czy można ponownie zachorować na Covid-19 – wyjaśnia lek. med. D. Hyla.

Dlaczego koronawirus jest groźniejszy dla osób starszych?

– Ponieważ układ odpornościowy u osób starszych ulega osłabieniu, a ponadto, mają oni liczne choroby współistniejące. Podkreśla się tu rolę cukrzycy i nadciśnienia tętniczego – wyjaśnia lek. med. D. Hyla.

Dlaczego dzieci, przechodzą przez koronawirusa praktycznie bezobjawowo?

– Trwają nad tym badania. U dzieci jest mało wykonanych testów, nie mają chorób współistniejących. Niestety, nie jest tak, że dzieci nie chorują. Medycyna zna przypadki dzieci, u których doszło do ciężkich zachorować na Covid-19, a nawet do zgonów – wyjaśnia lek. med. D. Hyla.

Dlaczego należy nosić rękawiczki w sklepie?

Noszenie rękawiczek w miejscach publicznych zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem. Pamiętaj! Po zdjęciu rękawiczek należy umyć ręce, a także dbać o to, aby nie dotykać twarzy, nosząc rękawiczki.

Czy osoby poniżej 65. roku życia będą mogły wejść do sklepu w godzinach 10.00-12.00?

Nie. W godzinach od 10.00 do 12.00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. Stacje benzynowe zostają wyłączone z tzw. „godzin dla seniora”. Apteki natomiast w czasie tych dwóch godzin będą mogły obsługiwać także tych, dla których kupno leku jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.

Czy w taksówce mogą jechać dwie osoby plus kierowca?

Tak. Obostrzenia nie dotyczą samochodów osobowych. W samochodach prywatnych może podróżować wspólnie tylu pasażerów, ile jest miejsc w samochodzie.

Czy od 16 kwietnia konieczne jest noszenie maseczek?

Od wczoraj (16.04) wprowadzony został obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. W tym celu można wykorzystać maseczkę, ale również szalik lub chustkę.

Czy maseczkę muszę nosić także w samochodzie?

– W prywatnych samochodach nie będzie to obowiązkowe ? zapewnia Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Jednak rozporządzenie ministra zdrowia precyzuje, że obowiązek zakrywania ust i nosa (noszenie maski, maseczki, przyłbicy lub części odzieży) dotyczy wszystkich podróżujących środkami transportu publicznego (autobus, pociąg) oraz podróżujących samochodami, którzy nie mieszkają wspólnie. A to znaczy, że jeżeli jeździmy do pracy z sąsiadem, to musimy założyć maseczkę. Jeżeli zaś zatrzyma nas policja, to na wezwanie policjanta mamy obowiązek zdjąć z twarzy maseczkę.

Czy maseczkę muszę nosić na własnym podwórku?

Jedno jest pewne, maskę trzeba mieć na twarzy wszędzie tam, gdzie jesteśmy między obcymi ludźmi. Czyli na spacerze, w sklepie, a nawet podczas wynoszenia śmieci, bo na klatce schodowej czy podwórku możemy spotkać sąsiada.

Czy w pracy też trzeba nosić maskę?

Jeśli pracodawca zapewnia nam odpowiednie warunki pracy, czyli pomiędzy stanowiskami pracy jest co najmniej 1,5 metra odległości, a pracownicy mogą swobodnie wymijać się na korytarzu zachowując duży odstęp, są płyny do dezynfekcji i rękawiczki, to maska jest niepotrzebna. Ale jeśli takich warunków nie ma, to cały czas na twarzy trzeba mieć ochronną maseczkę, chustę czy szal.

Jestem rolnikiem. Czy mogę wykonywać swoją pracę normalnie?

Tak. Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych przez rolników czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę.)

Opiekuję się starszą osobą. Czy przez wprowadzone ograniczenia będę mógł jej pomagać?

Tak. Nadal będzie można pomagać takiej osobie.

Czy będę mógł wejść do parku, gdy nie będzie w nim ludzi?

Nie. Wprowadzono całkowity zakaz poruszania się po parkach, bulwarach, skwerkach rekreacyjnych typu place zabaw dla dzieci, ogrodach botanicznych i zoologicznych.

Czy mogę biegać?

Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8 roku życia lub są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka, np. mama wystąpiła o zasiłek opiekuńczy od 16 marca 2020 r. w związku z zamknięciem szkoły. Jej córka urodziła się 22 marca 2012 r. Zasiłek opiekuńczy przysługuje jej od 16 do 21 marca 2020 r. O zasiłek opiekuńczy można się starać do 26 kwietnia, czyli do dnia, kiedy dzieci nie mają zajęć w przedszkolach i szkołach.

Czy mogę wnioskować o pracę zdalną?

Decyzja o poleceniu pracy zdalnej leży wyłącznie w gestii pracodawcy. Pracownik może oczywiście wnioskować, ale jego wniosek nie wiąże w żaden sposób pracodawcy.

Czy zmieni się moje wynagrodzenie, jeśli szef zleci mi pracę zdalną?

Nie. Twoje wynagrodzenie nie ulegnie zmianie. Praca zdalna to po prostu zmiana miejsca wykonywania pracy, ale wciąż pracujemy, dlatego należy się dotychczasowe wynagrodzenie.

Jak dokumentuje się pracę zdalną?

Jest to kwestia uzgodnień między pracodawcą a pracownikiem. Polecenie pracy zdalnej nie musi być wydane na piśmie, ale jak każde inne polecenie służbowe może być wydane ustnie bądź mailem albo SMS-em. Pracodawca może potwierdzić to polecenie na piśmie.

Czy zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób dotyczy również zakładów pracy zatrudniających powyżej 50 osób?

Nie. Zakłady pracy nie mają charakteru zgromadzeń.

Napisz komentarz »