REKLAMA

Zdrowie

Przyjmą z bólem

Opublikowano 17 kwietnia 2020, autor: bj

Jeśli masz obrzęk, ropień, złamałeś ząb albo zmagasz się z silnym bólem, w Żarach nie otrzymasz pomocy w ramach NFZ. Dentysta przyjmie cię tylko prywatnie.

W Żarach nie ma dentysty, który przyjmowałby za darmo, na NFZ.

– Wciąż prowadzimy rozmowy ze świadczeniodawcą, z którym mamy podpisaną umowę. Chodzi o poradnię Vita-Dent. Teraz jej działalność została zawieszona, do czego ma prawo, o ile nas z wyprzedzeniem o tym poinformuje – mówi Joanna Branicka, rzeczniczka NFZ w Zielonej Górze.

W razie nagłej potrzeby, pomocy możesz szukać tylko prywatnie. Trzeba sprawdzić, czy gabinet, którego jesteś pacjentem, działa. Albo poszukać innego, który pomocy udzieli.

– Działamy w ograniczonym zakresie, w skróconych godzinach, ale pacjentów nie zostawiamy bez pomocy. Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny, żeby móc zaplanować wizytę w odpowiedni sposób. Z jednej strony, żeby nie rozwlekać ponad miarę naszej pracy, z drugiej, żeby uniknąć stykania się pacjentów ze sobą w poczekalni – mówi Krzysztof Wojciechowski z gabinetu „Ela-Dent” przy ul. Myśliwskiej w Żarach.

Jak twierdzą stomatolodzy, większość pacjentów ze zrozumieniem podchodzi do ograniczenia działalności gabinetów, ale zdarzają się wyjątki.

– We wtorek, 14.04., mieliśmy pacjenta, który głośno protestował w poczekalni, gdy usłyszał, że zabieg usunięcia kamienia musimy odłożyć w czasie – mówi Karolina Kempiak-Gliniak z przychodni stomatologicznej „Vita-Dent”. I dodaje: – Przyjmujemy pacjentów w przypadkach, w których czekać nie można. Nagłe przypadki to ropień, obrzęk, ból i uraz – wylicza K. Kempiak-Gliniak. – Robimy dezynfekcję gabinetu po każdym pacjencie. Stosujemy fartuchy, rękawice, maseczki, przyłbice. Prosimy pacjentów o kontakt telefoniczny, ale zdarza się, że ktoś przyjdzie osobiście o coś zapytać. Wówczas mierzymy temperaturę – podkreśla K. Kempiak-Gliniak.

Raczej przez telefon

Na razie tylko na telefon działają gabinety w Reg-Med. – Na razie, o ile to jest możliwe, udzielamy pomocy naszym pacjentom przez telefon. Czekamy na środki ochrony osobistej. Chcemy możliwie jak najszybciej na powrót przywrócić normalne działanie. Wszelkie informacje nasi pacjenci będą mogli uzyskać telefonicznie w przyszły poniedziałek – mówi Urszula Pałka z Reg-Med.

– Gabinet stomatologiczny prowadzi moja córka. Na nowo chcemy go uruchomić w maju. Zamierzamy oczywiście najpierw opracować procedury bezpieczeństwa. Wiadomo, że dopóki nie będzie szczepionki, to po prostu będziemy musieli nauczyć się żyć ze świadomością potencjalnego zagrożenia – mówi Janusz Stankiewicz z przychodni Eskulap w Żarach.

Pacjentów chcących skorzystać z pomocy stomatologa w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, Narodowy Fundusz Zdrowia odsyła do gabinetów w Żaganiu oraz Szprotawie.

Napisz komentarz »