REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Znikną kopciuchy

Opublikowano 17 kwietnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Ponad 100 mieszkań komunalnych w Żaganiu doczeka się wymiany pieców kaflowych na gazowe.

Na wymianę pieców kaflowych i trzonów kuchennych w najgorszym stanie miasto co roku przekazuje Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej ponad 100 tys. zł. W tym roku będzie inaczej, bo Urząd Miasta pozyskał 1 mln zł dofinansowania na wymianę źródeł ciepła. Łącznie, z wkładem własnym, za 2 mln 24 tys. zł, w najbliższych dwóch latach wymienione zostanie ogrzewanie z węglowego na gazowe w ponad 100 mieszkaniach.

– Wymiana dotyczy 101 lokali komunalnych, które obecnie są ogrzewane piecami. W sumie zniknie 147 pieców kaflowych, 24 trzony kuchenne i 28 etażowych kotłów węglowych. Te źródła ciepła zostaną wymienione na kotły gazowe – informuje Bogdan Fryze, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

ZGM administruje 1.248 mieszkaniami, z czego 1.118 to komunalne, reszta – socjalne. W tym roku dostał od Urzędu Miasta dotację w kwocie 998 tys. 842 zł – o około 400 tys. zł mniejszą niż rok temu. Póki co, zakładowi brakuje pieniędzy na najpilniejsze remonty w budynkach, których jest właścicielem w stu procentach. Chodzi głównie o wspomniane wymiany trzonów kuchennych w piecach kaflowych oraz okien i drzwi. W ubiegłym roku na ten cel poszło zaledwie 268 tys. zł. W tym roku pieniędzy jest jeszcze mniej. Dlatego dyrektor wnioskował do burmistrza o zwiększenie dotacji.

Napisz komentarz »