REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Przyłapani na granicy

Opublikowano 17 kwietnia 2020, autor: Michalina Kozarowicz

15 tys. zł kosztowało 37- latka z okolic Żar złamanie nakazu kwarantanny i wypad do Niemiec. Przyłapali go podczas kontroli na przejściu funkcjonariusze Straży Granicznej, gdy chciał wrócić do kraju.

 Kilkadziesiąt osób złamało zasady kwarantanny i dało się na tym złapać funkcjonariuszom Straży Granicznej podczas rutynowej kontroli na przejściu z Niemcami. To osoby, które w Polsce miały nakaz kwarantanny, ale korzystając z tego, że można swobodnie wjeżdżać do Niemiec, pojechały tam i wpadły, gdy próbowały wrócić do kraju.

  – W trakcie świąt wielkanocnych funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej skontrolowali łącznie 10 tys. 483 osoby, z czego 2 tys. 33 osoby przekroczyły granicę w Olszynie – mówi mjr SG Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Wśród tych 10 tys. osób było 81, które naruszyły zasady kwarantanny – wylicza rzeczniczka.

Grube tysiące

Granice zamknięto 15 marca. Z przywileju jej przekraczania jeszcze przez ponad tydzień, do 27 marca, mogły korzystać osoby pracujące w strefie przygranicznej. Po 27 marca, tylko kierowcy zawodowi mogą przekraczać granicę bez obowiązku odbywania kwarantanny.

– Od 15 marca funkcjonariusze Straży Granicznej, w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej, skontrolowali blisko 163 tysiące pojazdów oraz prawie 338 tysięcy osób – mówi J. Konieczniak

Przez pierwszy tydzień kwietnia granicę w Olszynie przekroczyło 1 tys. 70 osób. Dla porównania tylko jednego dnia, w czwartek, 19.03., było ich aż 7 tys. 732. Był to rekordowy dzień na granicy. Tuż przed świętami w czwartek (9.04) przez granicę przejechało 300 osób, w piątek (10.04) o połowę mniej, a w sobotę (11.04) jedynie 86 osób.

 Przyłapani

Straż graniczna złapała aż 81 osób, które przekraczały granicę z Polską, pomimo tego, że powinny być na kwarantannie.

– Dzięki systemowi ewidencji sanitarnej podczas kontroli granicznych funkcjonariusze Straży Granicznej są w stanie sprawdzić, czy osoby wjeżdżające do kraju złamały zasady kwarantanny. Tylko od piątku funkcjonariusze stwierdzili 81 takich przypadków – informuje J. Konieczniak

Straż Graniczna o przyłapanych delikwentach informuje komendę powiatową policji, właściwą dla miejsca zameldowania takiej osoby i powiatową inspekcję sanitarną.

– Odnotowaliśmy w naszym powiecie przypadek osoby, która złamała zakaz kwarantanny i została zatrzymana na granicy – informuje Aneta Berestecka, rzecznik prasowa żarskiej komendy. – O sprawie poinformowaliśmy sanepid. 37-letni mieszkaniec naszego powiatu został ukarany grzywną w wysokości 15 tys. zł – informuje A. Berestecka. – Grzywny przewidziane za łamanie nakazu kwarantanny wynoszą od 5 tys. do nawet 30 tys. zł – dodaje.

Też kontrolują

 Od zeszłego piątku (10.04) Niemcy wprowadzają obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla osób wjeżdżających do ich kraju. Taką kwarantannę po złapaniu przez policję będzie się odbywać w Niemczech w specjalnie przygotowanych ośrodkach. Jeżeli niemieccy policjanci podczas kontroli stwierdzą, że dana osoba nie ma prawa do swobodnego przemieszczania się po ich kraju, odwiozą ją od razu na kwarantannę. Władze niemieckie nie przewidziały jednak regularnej kontroli na granicy z Polską. Takie kontrole pozostają w gestii niemieckiej policji, która na bieżąco patroluje przygraniczne drogi i miejscowości.

 Polska granica na pewno pozostanie zamknięta do 3 maja włącznie. Co będzie później, jeszcze nie wiadomo.

Napisz komentarz »