REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Oko w oko z wilkiem

Opublikowano 17 kwietnia 2020, autor: mk

Do wyjątkowego spotkania z dzikim drapieżnikiem doszło w Wielkanoc w Marszowie. Wilk przez ponad 20 minut przyglądał się podwórkom i biegającym po nich psom.

Duży wilk zaskoczył w święta mieszkańców Marszowa. W niedzielny (12.04) poranek przez 20 minut stał na łące blisko domów i przyglądał temu, co dzieje się za płotami.

– Nie był agresywny – opowiada Katarzyna Frankiewicz, mieszkanka Marszowa. – Przyglądał się naszym psom. Był wielki, ale bardzo spokojny. To było pierwsze nasze spotkanie z królem lasu. Często odwiedzają nas dziki, ale wilk podszedł pierwszy raz i do tego tak blisko. Myślę, że był sam. Nie widziałam żądnego innego zwierzęcia – dodaje.

Samotny wilk

Wilki pojawiły się w naszych lasach po długiej nieobecności. Teraz ich populacja jest już na stałym poziomie i liczy kilkaset osobników w całym województwie.

– W naszym leśnictwie nie mamy stwierdzonego gniazda wilków – mówi Michał Szczepaniak, zastępca nadleśniczego z Nadleśnictwa Lipinki Łużyckie. – Ale na przykład Nadleśnictwo Wymiarki ma przynajmniej jedno, jeśli nie dwa takie gniazda. W całym województwie jest około 30 do 35 watah, w każdej od 4 do 8 osobników. Cztery z nich to watahy przechodnie, wędrujące zarówno po naszym terenie, jak i u niemieckich sąsiadów. Ten wilk, którego widziano w Marszowie, skoro był sam, jest samotnym wędrowcem. U wilków zaczyna się ruja, więc wilk wędruje w poszukiwaniu partnerki – opowiada leśnik.

Zachowuj się normalnie

Choć od zawsze tłumaczono nam, by w lesie zachować spokój i ciszę, z wilkami sytuacja wygląda nieco inaczej.

– Będąc w lesie, dajmy wilkom szansę nas usłyszeć – mówi M. Szczepaniak. – Nie mam tu na myśli, by zachowywać się głośno. Gdy jesteśmy w grupie, rozmawiajmy ze sobą normalnym tonem, nie omijamy gałązek, niech nam chrupią pod nogami. Wilk jest ciekawski, może będzie chciał nas chwilę poobserwować, ale się nie zbliży. Osobiście spotkałem się z wilkiem w lesie. Przez moment na mnie patrzył i odszedł. Oczywiście wilk może być agresywny. Gdybyśmy mieli pecha wejść w gniazdo, w którym znajdują się młode, zachowa się jak każde inne zwierzę. Wtedy trzeba się spokojnie wycofać. Wilki żywią się głównie sarnami i dzikami, dlatego te zwierzęta, w obawie przed wilkami, mogą podchodzić w pobliże naszych domów, bo czują się tam bezpieczniej niż w środku lasu – opowiada M. Szczepaniak.

Napisz komentarz »