REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Zasłaniaj twarz

Opublikowano 10 kwietnia 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Premier Mateusz Morawiecki, Łukasz Szumowski, minister zdrowia i Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, ogłosili wczoraj (w czwartek, 9.04.) nowe nakazy i poinformowali o przedłużeniu tych już obowiązujących.

Zasłanianie twarzy

– Od przyszłego czwartku (16.04) na terenie całego kraju obowiązywać będzie nakaz zasłaniania ust i nosa – poinformował minister zdrowia.

Nakaz obowiązywać nas będzie wszędzie poza domem – czyli nawet idąc wyrzucić śmieci do osiedlowego śmietnika, musimy zasłonić pół twarzy. Jak podkreślił minister, usta i nos nie muszą być zakryte specjalną maseczką, można wykorzystywać szale i chusty. Za nieprzestrzeganie nakazu będą surowe mandaty.

Matury najwcześniej w czerwcu

– O nowym terminie matur i egzaminów 8-klasisty powiadomimy najpóźniej na 3 tygodnie przed danym egzaminem – powiedział Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej. – Matury najwcześniej odbędą się w drugiej połowie czerwca, podobnie egzamin 8-klsisty.

Nabór do szkół średnich i na uczelnie wyższe zostanie odpowiednio przedłużony.

Szkoły dalej zdalnie, zasiłek przedłużony

– Do 26 kwietnia szkoły pozostaną na razie zamknięte – powiedział Mateusz Morawiecki, prezes rady ministrów. – Także o kolejne 2 tygodnie po świętach zostanie przedłużony zasiłek opiekuńczy na dzieci do 8 roku życia, będzie odbywać się to na tych samych zasadach co do tej pory.

W kościele tylko 5 osób

Rząd zdecydował się przedłużyć zakaz gromadzenia się w kościołach więcej niż pięciu wiernych. W święta, w kościołach będzie mogło przebywać łącznie tylko kilka osób podczas nabożeństwa – 5 wiernych plus osoby sprawujące liturgię.

Zamykają lasy

Rząd zdecydował się także przedłużyć zakaz wchodzenia do lasu. Osobom nie związanym zawodowo z lasem nie wolno tam wchodzić, pod groźbą wysokiego mandatu. Straż leśna i policja będą surowo karać za złamanie zakazu.

Granice do 3 maja

Granice Polski będą zamknięte do 3 maja. Wszyscy wracający do kraju, poza kierowcami zawodowymi, będą musieli odbyć obowiązkową kwarantannę.

Zamknięte galerie

Premier Morawiecki zapowiedział, że do 19 kwietnia kina, muzea, galerie handlowe, punkty usługowe takie jak salony kosmetyczne czy fryzjerskie nadal będą zamknięte.

Bez imprez

Do odwołania obowiązuje zakaz organizowania imprez masowych. A to znaczy, że przez najbliższe tygodnie nie pójdziemy na koncert czy nie pobiegniemy w wyścigu zorganizowanym na skalę masową.

Napisz komentarz »