REKLAMA

Zdrowie

Szykują więcej miejsc dla zakażonych

Opublikowano 10 kwietnia 2020, autor: jb

Nadal nie zapadła oficjalna decyzja, by szpital w Żaganiu w całości przekształcić na zakaźny, ale pacjenci z koronairusem leżeć będą także na oddziale ginekologicznym. W szpitalu wyznaczono czystą strefę do przyjęć pacjentów z trzech przychodni.

W żagańskiej filii 105. Szpitala Wojskowego powstał oddział zakaźny – w miejscu byłego oddziału pulmonologicznego na najwyższym piętrze szpitala. Pacjenci do tej pory przyjmowani byli pojedynczo w salach tylko na tym piętrze. W gotowości do przyjęcia kolejnych zakażonych był oddział ginekologiczno-położniczy. W tygodniu podejrzanych o zakażenie bywa tu jednocześnie nawet około 12, w zależności od tego, ile osób czeka na wynik testu na koronawirusa. Do przyjęcia w jednoosobowych izolatkach będzie już także przygotowany oddział ginekologiczny.

W Żaganiu na oddziale leży już 7 osób zakażonych koronawirusem. Są to 4 kobiety i 3 mężczyźni. Łącznie wykonano 64 testy od osób potencjalnie chorych. Ostatnie dwa pozytywne wyniki pobrane od chorych na oddziale przyszły w środę, 8.04.

Póki co, w szpitalu nadal prowadzone są konieczne zabiegi na oddziale chirurgicznym u osób niezakażonych

Zmiany w poradniach

Oficjalnie szpital nie jest uznany cały jako zakaźny, ale zmieniono zasady przyjęć w przyszpitalnych poradniach w Żaganiu.

– W samym Żaganiu skorzystać można teraz z pomocy w poradni: ginekologiczno-położniczej, poradni zdrowia psychicznego oraz pulmonologicznej dla dzieci – mówi Jacek Wąsik, kierownik filii szpitala w Żaganiu.

Do szpitala w Żaganiu mogą trafić też osoby z pilną sytuacją wymagającą zabiegu urologicznego, ale o tym każdorazowo zadecyduje lekarz.

Dla osób, które będą korzystać z trzech przychodni, wyznaczono tzw. czystą strefę.

– Wejść do lekarzy w tych przychodniach pacjenci będą mogli tylko i wyłącznie wejściem od strony ul. Szprotawskiej. Oczywiście przyjęcia są tylko dla pacjentów niezkażonych koronawirusem. Lekarze, którzy będą ich przyjmować w przychodniach, nie mają żadnej styczności z osobami chorymi na wyznaczonym oddziale zakaźnym. Osoby te nie będą spotykać się np. w poczekalni – tłumaczy dalej kierownik.

Przyjęcia pacjentów w pozostałych przychodniach przeniesiono do siedziby szpitala w Żarach. W większości będą oni pod opieką tych samych lekarzy co w Żaganiu.

Zrobią wyniki

Od wtorku, 14.04., wróci do pracy laboratorium, w którym można zrobić wyniki krwi.

– Do tej pory praca laboratorium była wstrzymana. Wracamy jednak do badań, które zalecają np. lekarze rodzinni – mówi J. Wąsik. Skorzystać z wizyty w laboratorium będą mogli wyłącznie pacjenci niezarażeni wirusem. – Oni też będą mogli dostać się do laboratorium wyłącznie przez czystą strefę od ul. Szprotawskiej. Nie wejdą do szpitala głównym wejściem od ul. Żelaznej, ponieważ po prostu jest ono zamknięte – dodaje J.Wąsik.

Napisz komentarz »