REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

Przez zieloną granicę

Opublikowano 10 kwietnia 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Na Polskiej granicy niektórzy czują się jak za dawnych lat. Obcokrajowcy próbują dostać się nielegalnie do Polski przez zieloną granicę.

Po tym, jak zamknięto granicę 15 marca, przez trzy tygodnie przejście w Olszynie przekroczyło 35 tys. osób. Do 27 marca granice mogli przekraczać bez odbywania kwarantanny pracujący w strefie przygranicznej. Po 27 marca taki przywilej mają tylko kierowcy zawodowi.

Ruch spadł

Przez pierwszy tydzień kwietnia granicę w Olszynie przekroczyło 1 tys. 70 osób. Dla porównania tylko jednego dnia, w czwartek, 19.03., było ich aż 7 tys. 732. Był to rekordowy dzień na granicy. W pamięci podróżnych pozostaną długie na 40-kilometrów kolejki.

Zachowują czujność

Transport towarowy do Polski przebiega normalnie. Kierowcy samochodów ciężarowych nie podlegają kwarantannie. Zwolnienie z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy dotyczy również kierowców niebędących obywatelami państw należących do Unii Europejskiej, zatrudnionych przez przedsiębiorcę mającego siedzibę na terytorium Polski.

– Funkcjonariusze Straży Granicznej zachowują czujność również w stosunku do kierowców tirów – zapewnia mjr SG Joanna Konieczniak, rzecznik prasowa komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Efektem tego było ujawnienie przez funkcjonariuszy PSG w Tuplicach, którzy dokonują kontroli granicznej w Olszynie, obywatela Ukrainy, który razem ze swoim rodakiem, kierowcą tira, usiłował wjechać do Polski z pominięciem kontroli sanitarnej i granicznej. Kierowca, obywatel Ukrainy, zatrudniony był w Polskiej firmie i kierował autem na polskich numerach rejestracyjnych. Dlatego liczyli, że uda im się przejechać przez Polskę – wyjaśnia rzeczniczka.

Jak za dawnych lat

To nie pierwsza taka historia. Straż graniczna w pobliżu Gubina zatrzymała obywatela Ukrainy, który próbował przekroczyć granicę, nielegalnie, przez rzekę.

– W niedzielę, 5.04., wieczorem, funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy patrolowali granicę państwa w rejonie Gubina, zauważyli mężczyznę, który do Polski dostał się, pokonując Nysę Łużycką. W trakcie legitymowania okazało się, że jest to 23-letni obywatel Ukrainy, który za wszelką cenę chciał dostać się do swojego kraju. Cudzoziemiec, po zbadaniu temperatury ciała, ukarany został mandatem w wysokości 500 zł i zawrócony na terytorium Niemiec przez wyznaczone do tego miejsce na moście w Gubinie – opowiada J. Konieczniak.

Zamykają

Od dziś (10.04) Niemcy wprowadzają obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla osób wjeżdżających do ich kraju. Władze niemieckie nie zapowiedziały jednak regularnej kontroli na granicy z Polską. Takie kontrole pozostają w gestii niemieckiej policji, która będzie patrolować przygraniczne drogi i miejscowości.

Napisz komentarz »