REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Co wolno, a czego nie?

Opublikowano 10 kwietnia 2020, autor: jb, mk

Sprawdź, co możesz robić, a za co grozi ci mandat. Za jakie zakazy policja i straż miejska karzą w Żarach i Żaganiu.

W Żarach i Żaganiu posypały się już pierwsze mandaty za nieprzestrzeganie zakazów. Choć przepisy na pierwszy rzut oka wydają się jasne, to w praktyce okazuje się, że można mieć co do ich jasności i zasadności pewne wątpliwości. A nasza rzeczywistość zamieniła się w istny tor przeszkód.

– Zasady wprowadzone przez rząd są bardzo ogólne. Dużo zależy od interpretacji przepisów. Od samych ministrów można usłyszeć sprzeczne informacje na przykład co do spacerów. Bo jedni mówią o zakazie przemieszczania się, a inni o konieczności spaceru dla zdrowia – przyznaje Roman Kuczak, komendant Straży Miejskiej w Żaganiu.

W Żarach policjanci do karania mandatami podchodzą na razie z rozsądkiem.

– Policjanci reagują na przypadki ignorowania nowych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa.- mówi Aneta Berestecka, rzecznik prasowa żarskiej komendy. – Policjanci   kontrolują miejsca takie jak: parki, place zabaw, lasy, osiedla oraz wszystkie inne, gdzie można spodziewać się większej liczby osób. Sprawdzamy wszelkie sygnały płynące od społeczeństwa, które dotyczą gromadzenia się osób – dodaje

Czy można jechać do rodziny na Wielkanoc?

W Polsce nie ma zakazu przemieszczania się, ale minister zdrowia w związku z epidemią ograniczył niezbędne wyjścia z domu do absolutnego minimum. I tak, wolno nam się udać do lekarza, do sklepu i apteki po zakupy, wyjść do pracy lub pełnić wolontariat na rzecz walki z koronawirusem.

 Czy można spacerować po parku, również z psem?

Parki, skwery i bulwary zostały zamknięte, także w Żarach i Żaganiu. Za spacer po parku grozi nam teraz 500 zł mandatu i policjantów nie będą interesować potrzeby fizjologiczne naszych piesków.

– Zanim ukazało się rozporządzenie rządowe, w Żaganiu burmistrz wydał zakaz spacerowania po parku, wyjątek stanowiły osoby z psami. Od 2 kwietnia zakaz wstępu do parku obowiązuje wszystkich. Zakaz przemieszczania dotyczy wszystkich, łącznie z tymi, którzy uprawiają jogging czy jeżdżą rekreacyjnie na rowerze w ogóle w mieście, nie tylko w parku. Najwięcej interwencji patroli dotyczy właśnie spacerowania w większych grupach lub jazdy rowerem – mówi R Kuczak.

Czy dwie koleżanki mogą spotkać się na kawę, np. w domu jednej z nich?

– Ciężko nam zweryfikować, jak miałoby to spotkanie przebiegać. Żeby nie łamać zakazu przemieszczania się, musiałby to być osoby np. z jednej klatki schodowej, żeby nie trzeba było jechać na drugi koniec miasta po to, żeby się tylko spotkać – mówi R. Kuczak.

Czy można dostać mandat za wyjście na cmentarz?

Cmentarze w Żarach zostały zamknięte dla odwiedzający.

– Dotarły do nas informacje od zarządcy cmentarza, że w weekend panował tam tłok – mówi Daniel Babula z żarskiego Urzędu Miasta. – Ludzie spacerowali, łapali za klamki, pokrętła do wody. To wszystko powodowało ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, dlatego uznaliśmy, że zamkniemy cmentarz. Poza tym rząd zalecił zamknięcie parków i skwerów, a żarski cmentarz ma charakter parku – informuje D. Babula.

W nekropoliach nadal mogą odbywać się pogrzeby i prace remontowe.

Cmentarz w Żaganiu pozostaje otwarty dla odwiedzających.

– W Żaganiu nie ma do tej pory wydanego zakazu wstępu na cmentarz. Są zalecenia co do tego, by nie chodzić tam w kilka osób – mówi R. Kuczak.

Czy można zorganizować urodziny?

Osoby, które w najbliższych tygodniach będą obchodzić urodziny lub imieniny, muszą zapomnieć o zapraszaniu rodziny i przyjaciół na tort lub lampkę wina. To nie wchodzi w rachubę. Dopóki będzie obowiązywać stan epidemii, możemy też zapomnieć o grillach czy wspólnym ognisku.

Czy samodzielnie na ulice mogą wychodzić również nastolatkowie?

Dzieci i młodzież do 18 urodzin z domu mogą wychodzić tylko pod opieką osoby dorosłej, dodatkowo dzieci do 13 roku życia mogą na ulicy iść za rękę z opiekunem. Starsi nastolatkowie i ich opiekunowie również muszą zachować 2 metry odstępu.

– Pod opieką dorosłych muszą być wszystkie dzieci i młodzież do 18 roku życia. Mieliśmy już takie sytuacje, w których rodzice byli w pracy, a 17-latkowie sobie spacerowali. Dwie osoby zatrzymano tak na ul. Rybackiej, jedną w Rynku. Rodzice musieli ich później odebrać z siedziby Straży Miejskiej – mówi komendant.

Czy można spędzać czas na ogródkach działkowych?

Ogrody działkowe są traktowane jak własność prywatna. Można na nich przebywać, choć nie jest jasno powiedziane, czy możemy zostać zatrzymani w drodze na ogródki, nawet jadąc samochodem, właśnie przez zakaz przemieszczania.

– Na swoim ogródku czas spędzać można, choć nie mogą to być imprezy na wiele osób, jak np. grill ze znajomymi. Zalecane są spotkania wyłącznie w gronie rodziny, z którą się mieszka – tłumaczy R. Kuczak.

Czy policjanci, strażnicy mogą kontrolować zasadność zakupów?

To, co jest nam niezbędne do życia, każdy interpretuje inaczej. Dla jednego będą to chleb i mleko, a dla drugiego piwo i papierosy. Władze stawiają jednak sprawę jasno.

– Nie tyle chodzi o zasadność zakupów, co przestrzeganie zakazu przemieszczania się. Do sklepu można wychodzić po niezbędne do codziennego życia rzeczy. We wtorek (7.04.) patrol zauważył dwóch 19-latków przed sklepem przy ul. Żelaznej. Obaj mieli tylko chipsy i piwo. Nie zostało to uznane za rzeczy niezbędne, więc obaj zostali ukarani mandatem po 50 zł – mówi R. Kuczak.

Czy można jechać na ryby?

Choć wędkowanie na łonie na tury śmiało można uznać za 100-procentowy relaks, a niejeden wędkarz będzie bił się w pierś, mówiąc, że wędkowanie jest mu niezbędne do przeżycia, to nie mamy dla wędkarzy dobrych wiadomości. Podobnie jak pasjonaci leśnych spacerów, mogą za wędkowanie narazić się na mandat.

– Dużo zapytań mamy właśnie od wędkarzy, czy można jechać i wędkować. Zazwyczaj wędkarze siedzą np. nad stawem w większej odległości od siebie niż 2 metry, ale też, żeby nad ten staw dojechać, musieliby złamać zakaz przemieszczania się – tłumaczy komendant żagańskiej straży.

Czy można biegać ulicami albo jeździć rowerem rekreacyjnie?

Jeżeli jesteśmy w stanie, odpuśćmy na razie treningi. Przepisy nie zabraniają ćwiczyć poza domem, jednak przejażdżka rowerem szosowym, czysto rekreacyjnie, może zostać uznana za łamanie zakazu przemieszczania się, gdy zbytnio oddalimy się od domu. A ile to jest blisko domu, to już pojęcie względne. Biegacze mogą biegać po ulicach, jednak trening powinien odbywać się jak najbliżej domu. Pamiętajmy, że sport wolno nam uprawiać jedynie w pojedynkę. Rowerem czy biegnąc nie możemy też przekroczyć granicy lasu ani parku.

Czy osoba poniżej 65 roku życia może robić zakupy w innych godzinach niż do tego wyznaczone?

– Może. To wynika z ogólnego rozporządzenia Rady Ministrów. Godziny dla seniorów zostały wyznaczone dla ich bezpieczeństwa, ale nie zakazano im np. robienia zakupów w innym czasie – mówi R. Kuczak.

Czy można myć samochód?

Myjnie nie mają zakazu prowadzenia działalności i są legalnie otwarte. Myjąc samochód pamiętajmy, by nie grupować się w kolejce z pozostałymi oczekującymi na swoją kolej. Choć samochód myć można, to lepiej nie kusić losu i niepotrzebnie nie narażać się na mandat. Zdarzyły się już jednak przypadki, że za korzystanie z myjni bezdotykowej kierowcy dostali po 500 zł mandatu.

Czy można wejść do lasu?

Od piątku (3.04) minister środowiska zabronił wchodzić do lasu. Po lesie i łąkach nie wolno ani spacerować, ani biegać. Przed zakazem nie chroni posiadanie psa, którego do tej pory wyprowadzaliśmy leśnymi ścieżkami. Do lasu mogą wchodzić tylko myśliwi i osoby pracujące w lesie. Przez las można przejechać lub przejść wzdłuż publicznej drogi, przemieszczając się z miejscowości do miejscowości, np. drogą z Łazu do Żar, która biegnie przez Zielony Las. Za złamanie tego zakazu można dostać od 20 zł do 500 zł mandatu.

Napisz komentarz »