REKLAMA

Gospodarka

Budują, ale z obawami

Opublikowano 10 kwietnia 2020, autor: bj

Trwa budowa centrum A10Park w Żarach, u zbiegu ul. Moniuszki i Wieniawskiego. Epidemia nie wstrzymała prac.

Przypomnijmy. Znajdzie się tu 10 sklepów – z branży elektroniki, artykułów dziecięcych, odzieżowej, sklep zoologiczny, punkt gastronomiczny i bankomat. Do tego parking i pierwsze w Żarach miejsce do ładowania aut elektrycznych.

W tej chwili centrum ma w części zrobioną elewację, wstawione okna, trwają prace ziemne na parkingu i wykończeniowe wewnątrz.

Nie bez obaw

-Budowa idzie nieprzerwanie, pomimo, że sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna. Zdarza się, że jednego dnia od najemców otrzymuję dwa inne pisma. Czytam, że będą mogli ruszać w terminie. Potem, że jednak trwają konsultacje z prawnikami, co do interpretacji najnowszych sankcji i zaleceń.  Wszystko z uwagi na to, że bardzo niedoprecyzowane są przepisy związane z rygorami sanitarnymi, wprowadzonymi z uwagi na epidemię ? mówi Adam Kuczma z zielonogórskiej firmy Aristoinvest, która jest inwestorem.

Chodzi o zakaz handlu w galeriach, który obowiązuje już niemal miesiąc. Jednakże w niektórych miastach działają centra handlowe zorganizowane tak, jak funkcjonujący od kilku lat żarski StopShop, który nie ma pasażu, a wejścia do sklepów prowadzą z parkingu. A10Park też ma taki być.

– Najemców sieciowych krążą obawy, że galerie mogą być objęte zakazem nawet do końca roku co miało by katastrofalne skutki dla całej gospodarki. Jednocześnie już teraz widzimy, że niektóre państwa Europejskie w tym Czechy już w kwietniu planują „poluzowanie” ograniczeń ? zobaczymy więc jak to będzie.  Nasza inwestycja  ma zostać oddana do 17 sierpnia- mamy nadzieję, że do tego czasu sytuacja będzie już unormowana – mówi Kuczma.

Nie ukrywa, że jest bardzo zaniepokojony  całą polską gospodarką. -Sieci obuwnicze czy odzieżowe mają  w magazynach zgromadzony wiosenno- letni towar. Sprzedają teraz w internecie, bo sklepy mają zazwyczaj w centrach handlowych. Nie tylko handel może mieć problem, już teraz pozrywane są łańcuchy dostaw chociaż by do zakładów produkcyjnych, na rynku odczuwa się  niepokój-dodaje A. Kuczma.

Jak się okazuje, poza handlem, z wielkimi kłopotami zmaga się branża usługowa. Aristoinvest jest również  właścicielem innych nieruchomości komercyjnych między innymi  w Zielonej Górze.

–  Jeden z najemców ma pralnię, która obsługiwała głównie hotele, przedszkola i żłobki. Te są nieczynne. W ten sposób obroty pralni spadły o 90 proc. A taka sytuacja przekłada się na wiele branż – kończy A. Kuczma.

Napisz komentarz »