REKLAMA

Samorząd

Nie będzie referendum!

Opublikowano 10 kwietnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Referendum w sprawie odwołania Rady Gminy Żagań zostanie przełożone na inny termin. – Sanepid nie rekomenduje nam jego organizacji w dobie pandemii – tłumaczy sekretarz gminy, Danuta Michalak.

Termin referendum, 26 kwietnia, zbliża się wielkimi krokami. Urząd Gminy zwrócił się do dyrekcji Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z prośbą o opinię w tej sprawie.

– Skoro rząd planuje przeprowadzić wybory prezydenckie, chcieliśmy znać opinię nadzoru sanitarnego w sprawie referendum w naszej gminie – mówi D. Michalak. – Otrzymaliśmy odpowiedź od Sanepidu, że nie rekomenduje organizacji referendum z powodu trwania pandemii. To mądra decyzja, bo byłby problem z chętnymi do zasiadania w komisjach.

Gmina musiałaby zapewnić nie tylko środki bezpieczeństwa, czyli maseczki, rękawiczki dla członków komisji czy długopisy jednorazowe dla wyborców, ale także regulować ilość osób wchodzących do lokali.

– Z racji pandemii frekwencja mogłaby być znikoma, bo ludzie po prostu baliby się pójść do urn – dodaje sekretarz.

Przypomnijmy, o referendum wnioskowali głównie mieszkańcy Starej Koperni i Bożnowa, którzy zebrali ponad 700 głosów pod petycją w sprawie jego organizacji. Powodem było przede wszystkim wykreślenie przez dziewięciu radnych z listy tegorocznych inwestycji m.in.: budowy żłobka w Bożnowie, planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie Starej Koperni i budowy kaplicy cmentarnej w Tomaszowie. Tych dziewięcioro to: Elżbieta Kłoniecka, Adam Górniak, Jolanta Czarnogrodzka, Wiesław Grela, Ireneusz Szczupiel, Mariusz Wołoszyn, Agnieszka Dziewiatnik, Piotr Cisowski i Jan Daniszewski.

Napisz komentarz »