REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Zakaz wstępu do lasu

Opublikowano 10 kwietnia 2020, autor: mk

Walka z koronawirusem przybiera coraz bardziej restrykcyjne formy. Choć lekarze zalecają spacery na świeżym powietrzu, nie wolno nam chodzić do parków, na skwery, a także do lasów i na łąki. Za złamanie tego zakazu można dostać od 20 zł do 500 zł mandatu.

Zakaz obowiązuje od piątku, 3.04. Do odwołania. Wprowadziło go Ministerstwo Środowiska, za pośrednictwem Lasów Państwowych.

– Obowiązuje zakaz wchodzenia do lasu – potwierdza Jan Lesser, nadleśniczy z Nadleśnictwa Lipinki Łużyckie. – Jeżeli parkingi są zlokalizowane na terenie leśnym, tak jak w przypadku Zielonego Lasu, to na nich również nie wolno przebywać.

Tylko po drogach publicznych

Do lasu wchodzić nie wolno, ale wolno przemieszczać się asfaltowymi drogami, które są publiczne, a nie leśne. I tak, zgodnie z prawem, możemy przejechać z Żar do Łazu drogą przez Zielony Las, nie narażając się na mandat. Wzdłuż tej drogi można też iść piechotą.

– Drogi publiczne nie są objęte zakazem – mówi J. Lesser.

We wszystkich innych przypadkach, za wejście do lasu zostaniemy ukarani.

– Za złamanie zakazu mandaty może wystawiać policja, staż leśna i straż miejska. I te mandaty będą nakładane, trzeba się z tym liczyć, że ta sprawa jest traktowana bardzo poważnie – przestrzega nadleśniczy.

Oni mogą

Zakaz wchodzenia do lasu nie obejmuje jednak wszystkich. W lesie mogą przebywać np. myśliwi, którzy prowadzą odstrzały sanitarne dzików w związku z Afrykańskim Pomorem Świń. To jednak nie jedyna grupa, której wolno wejść do lasu.

– W lesie mogą przebywać osoby uprawnione, a więc wszystkie podmioty świadczące usługi na rzecz lasu, wykonujące prace, a także osoby prowadzące badania naukowe, prace geodezyjne – wylicza J. Lesser.

Napisz komentarz »