REKLAMA

Samorząd

Ścieki w sądzie

Opublikowano 03 kwietnia 2020, autor: bj

W sądzie spotka się wójt z prezesem. Bo ten drugi złożył pozew na prawie 160 tys. zł. Chodzi o niezapłacone przez gminę faktury.

To kolejna odsłona sporu pomiędzy Urzędem Gminy w Żarach a Zakładem Wodociągów i Kanalizacji.

 Przypomnijmy. Spór trwa od lipca 2018 r. Wówczas podwyżkę z 8,37 zł do prawie 29 zł za metr sześcienny ścieków w Grabiku i Mirostowicach Dolnych ustalił ZWiK. Mieszkańcy i wójt Leszek Mrożek ani myśleli się na to zgodzić. Tym bardziej, że w Żarach stawka miała wzrosnąć do 8,43 zł, a kanalizacja była wspólną inwestycją miasta i gminy, dlatego byli przekonani, że opłaty powinny być takie same.

Wymiana pism i kolejne spotkania na nic się zdały. Ostatecznie mieszkańcy obu wsi od września ub. roku wypowiedzieli gminie umowy na odbiór ścieków i złożyli wnioski do ZWiK-u – o zawarcie umów z taką samą stawką, jaka obowiązuje w mieście. Prezes odmówił wszystkim i przekazał sprawę do Wód Polskich, spółki, która zatwierdza taryfy w całym kraju. Mieszkańcy zrobili to samo. Wysłali tam pisma odmawiające zawarcia umowy, które otrzymali ze ZWiK-u.

Odmowa prezesa sprawiła, że mieszkańcy nie mieli komu płacić za ścieki. A prezes twierdził, że zaległości rosną i że będzie się ich domagał w sądzie od gminy.

Na początku roku mieszkańcy otrzymali pisma z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Została w nich określona tymczasowa opłatę na 8,37 zł brutto za 1 metr sześcienny ścieków. Do tego wyliczony ryczałt od osoby – 3 metry sześcienne. Ma on obowiązywać do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sporu. Te procedury jeszcze się nie zakończyły.

Prezes żąda kasy

Tymczasem pozew przeciwko Urzędowi Gminy w Żarach wpłynął do Sądu Okręgowego w Poznaniu.  

– Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami informuję, że spółka złożyła go w dniu 10.03. Jest to pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym. Dotyczy zasądzenia na rzecz spółki kwoty 157 tys. 539, 72 zł. Roszczenie wynika z braku porozumienia i bezumownego korzystania z usług hurtowego odbioru ścieków przez urząd od dnia 26.09. r do 03.12. – mówi Zdzisław Czekalski, prezes ZWiK.

 Zgodnie z jego zapowiedziami, do sądu sukcesywnie trafiać będą pozwy za kolejne miesiące.

Napisz komentarz »