REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Wirus zbiera śmietelne żniwo

Opublikowano 03 kwietnia 2020, autor: jb

Blisko milion osób choruje na koronawirusa na świecie. Zmarło już prawie 50 tysięcy osób. Liczby rosną każdego dnia.

W naszym województwie potwierdzono zakażenie wirusem u 47* osób. Na tej liście są dwie osoby z powiatu żarskiego i kolejne dwie mieszkanki powiatu żagańskiego. W całym kraju chorobę potwierdzono u 2.633 osób, zmarło 45 pacjentów. Oficjalnie potwierdzono wyleczenie jednego pacjenta – z Cybinki, który w Polsce zachorował jako pierwszy.

Na świecie jest już 936.438 chorych, zanotowano łącznie 47.251 zgonów. Kolejne statystyki śmierci to ponad 800 osób na dobę notowane we Włoszech i Hiszpanii. Najszybszy wzrost liczy zachorowań notuje się teraz w Stanach Zjednoczonych. Na koronawirusa zachorowało tam już ponad 215.000 osób.

Eksperci oraz sam minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślają, że do Polski nadal nie dotarło główne uderzenie choroby. Szczyt zachorowań prognozowany jest na końcówkę kwietnia.

Uznaje się, że wirus roznoszony jest głównie drogą kropelkową. Kolejne zalecenia lekarzy mówią o tym, żeby unikać osób kaszlących, kichających, które mogłyby nas zarazić. Naukowcy na całym świecie prowadzą różne badania o tym, ile godzin wirus utrzymuje się na różnych materiałach. W Hiszpanii ulice miast dezynfekowane są przynajmniej raz dziennie, a mieszkańcy buty, w których byli na zewnątrz, powinni zostawiać przed wejściem, żeby nie przenieść wirusa.

Eksperci przestrzegają, że pandemia koronawirusa jest szczególnie groźna dla osób starszych. Statystycznie na świecie najwyższa śmiertelność jest w grupie osób około 80 roku życia oraz cierpiących na cukrzycę i choroby serca. Zagrożone są też osoby z chorobami onkologicznymi i z obniżoną odpornością Nie oznacza to, że wirusa ciężko nie mogą przejść osoby młode, wśród nich też notuje się zgony. Najmłodszą ofiarą wirusa jest 13-letnie dziecko. W USA w tym tygodniu matka urodziła zakażone dziecko. Najmłodsza ofiara wirusa w Polsce miała 27 lat.

*wszystkie dane aktualne na czwartek, 2.04.

Napisz komentarz »