REKLAMA

Praca

W kwietniu bezrobocie wzrośnie

Opublikowano 03 kwietnia 2020, autor: jb

W Powiatowych Urzędach Pracy w Żarach i Żaganiu już rejestrują się pierwsze osoby, które wróciły z zagranicy. Reszta będzie mogła to zrobić, gdy zakończy kwarantannę.

Od marca w powiecie żarskim zarejestrowały się 32 osoby, które wróciły z pracy za granicą.

– 18 osób zarejestrowało się w oddziale PUP w Żarach, kolejnych 14 w filii urzędu w Lubsku – wymienia Żaneta Wójcicka, kierownik CAZ.

Na koniec marca zarejestrowanych w powiecie było 1796 osób, czyli o 5 więcej niż w lutym, ale do rejestru wpisało się łącznie 279 osób.

– My wyrejestrowaliśmy 274 osoby, dlatego te statystyki się wyrównały. 124 osoby podjęły pracę, 36 poszło na staż, 47 nie potwierdziło gotowości do podjęcia pracy – mówi Ż. Wójcicka.

Oficjalnie zamiaru zwolnień grupowych nie zgłosiła żadna firma. O zwolnieniach grupowych mówi się, gdy dotyczą minimum 20 osób.

– Ustaliliśmy jednak, że jedna z agencji pracy tymczasowych, która zatrudnia pracowników na terenie strefy, zamierza nie przedłużyć umów 69 osobom. Wiadomo też, że na terenie firmy Valmet jest postój do 17 kwietnia, nie ma produkcji. Po tym terminie można spodziewać się zwolnień. Inne firmy dzwonią z zapytaniem o zwolnienia, ale jeszcze się zastanowią – przyznaje Ż. Wójcicka.

Zgłoszenia dotyczącego zwolnień grupowych nie ma na razie także PUP w Żaganiu.

– Mieliśmy jedno zapytanie w tej sprawie, na razie nie wiadomo nam nic o takich planach przedsiębiorców – mówi Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia PUP.

W powiecie żagańskim w marcu zarejestrowały się 243 osoby.

– Ale tak naprawdę jest ich na koniec miesiąca mniej o 88 w porównaniu do lutego. 54 osoby skierowaliśmy do pracy, 21 na prace interwencyjne, 18 na roboty publiczne, 72 osoby nie potwierdziły gotowości do pracy. Wzrostu liczby bezrobotnych spodziewamy się w kwietniu. Na koniec kwartału kończy się wiele umów tymczasowych – wymienia H. Janowska. – W dodatku wszystkie osoby, które przyjechały z zagranicy, będą mogły się zarejestrować w PUP dopiero po upływie ich czasu kwarantanny, która trwa 14 dni. W PUP mogą się rejestrować osoby zdolne do podjęcia pracy, ci, którzy są na kwarantannie tacy nie są.

W marcu osób powracających do statystyk żagańskiego PUP z zagranicy było 17.

Dla firm

PUP ma pieniądze na aktywizację bezrobotnych, ale te formy są wstrzymane. Teraz w PUP o pomoc mogą się ubiegać przedsiębiorcy. Od 1 kwietnia urzędy przyjmują wnioski na ochronę miejsc pracy (dofinansowania wynagrodzeń) oraz pożyczki dla mikroprzedsiębiorców (takich, którzy w ciągu roku nie zatrudniali więcej niż 10 osób).

– To są pożyczki na pokrycie bieżących kosztów. Zainteresowanie nimi jest spore, wielu przedsiębiorców dzwoni, dopytuje o szczegóły. Pożyczka jest na 12 miesięcy. Przez pierwsze 3 miesiące przedsiębiorca nie musi jej spłacać, a jeżeli w tym czasie nie zmniejszy zatrudnienia, może liczyć na jej umorzenie – dodaje H. Janowska.

Można starać się o… 5 tys. zł pożyczki.

Napisz komentarz »