REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Z boćkami idzie nadzieja

Opublikowano 03 kwietnia 2020, autor: bj

Prosił wszystkich o pomoc. Żeby boćki na powrót mogły zamieszkać w Chełmie Żarskim (gm. Lubsko). Pomogli strażacy.

Bociany do Chełma Żarskiego wróciły po 20 latach już w zeszłym roku. Niestety, czekało na nich uszkodzone stare gniazdo. Znajduje się na posesji Henryka Ordeckiego w Chełmie Żarskim, który opowiada, że boćki przylatywały tu „jeszcze za Niemca”. Pan Henryk i jego żona to starsi, blisko 80-letni ludzie. Nie mogli sami poradzić sobie z naprawą znajdującego się na dachu budynku gospodarczego gniazda. Doraźne naprawy z okienka na strychu niewiele pomagały. Bociany cały zeszły sezon przesiedziały na rzadkich szczebelkach, a darń cały czas spadała na ziemię.

O sprawie pisaliśmy latem w ubiegłym roku, kiedy boćki powoli zbierały się do ciepłych krajów. Pan Herman już wtedy prosił, by ktoś ruszył na wiosnę z pomocą. Żeby ptaki mogły się u niego na dobre zadomowić. Sam zbudował dobre gniazdo. Trzeba je było tylko umieścić na dachu.

Są boćki, jest nadzieja

Z pomocą przyszli strażacy. Sytuacja była wyjątkowa. Bo takie akcje nie leżą w zakresie zadań straży pożarnej.

– W tej wyjątkowej sytuacji potraktowaliśmy to jako wyjazd gospodarczy. Naszym zadaniem było takie poprawienie i umocowanie gniazda, by nikomu i niczemu nie zagrażało. W akcji wziął udział jeden zastęp z Lubska – informuje asp. Paweł Brela z Komendy Powiatowej PSP w Żarach.

– Jestem im bardzo wdzięczny. I serdecznie dziękuję. Zwłaszcza teraz, w czasach zarazy, z tymi boćkami jakaś nadzieja do nas idzie – kończy H. Ordecki.

Napisz komentarz »