REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Życie w czasach zarazy

Opublikowano 03 kwietnia 2020, autor: Michalina Kozarowicz

W czasie pandemii borykamy się z problemami, których wcześniej nie doświadczyliśmy. Stawiamy sobie pytania, na które sami nie potrafimy odpowiedzieć. To często pytania dotyczące prozaicznych spraw naszego codziennego życia, które w nowej sytuacji, w sytuacji zagrożenia, wymuszają na nas niecodzienne zachowania. Nasi czytelnicy zadali nam wiele takich pytań. Odpowiadamy na te, które padały najczęściej.

Kiedy otworzą granice?

Granice będą zamknięte co najmniej do 13 kwietnia. Wynika to z ostatniego rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych. Przepisy dopuszczają możliwość przedłużenia kwarantanny jeszcze o kolejny miesiąc, czyli do połowy maja.

 

Jakie sklepy mogą być otwarte?

Otwarte mogą być sklepy spożywcze, apteki, drogerie, sklepy zoologiczne, kioski i punkty usługowe. Od poniedziałku do piątku mogą być też otwarte sklepy remontowo-budowlane. Mniejsze sklepy np. z odzieżą także mogą być otwarte, jeżeli nie znajdują się w galerii handlowej o powierzchni powyżej 2 tys. mkw. (np. Fokus w Zielonej Górze)

 

Czy zakłady pracy mogą być otwarte, skoro jest zakaz zgromadzeń?

Nie ma nakazu zamykania zakładów pracy. Zakłady pracy muszą funkcjonować, żeby zapewnić dostawy i stabilność gospodarczą. W zakładach pracy muszą być przestrzegane środki bezpieczeństwa. Pracodawcy muszą tak zorganizować pracę, by zminimalizować ryzyko zarażenia.

 

Jak policjanci mogą sprawdzać, kto i dlaczego wyszedł z domu?

W czasie kontroli policjant może nas dokładnie wypytać, po co wyszliśmy z domu. Obowiązujące od połowy marca przepisy zakładają, że nie wolno nam wychodzić poza koniecznymi sytuacjami, czyli do pracy, sklepu, apteki. Za złamanie zakazu przemieszczania się grozi mandat w wysokości 500 zł. 

Czy można chodzić na działkę?

Trzymając się przepisów, które mówią, że z domu można wychodzić tylko w niezbędnych sytuacjach, na działkę nie powinno się chodzić.

 

Czy można spacerować po ulicy?

Można. Minister zdrowia, dla naszego zdrowia psychicznego, zaleca krótkie spacery blisko domu. Muszą być jednak zachowane środki ostrożności, na spacer idziemy sami albo z psem. Trzeba także zachować minimalną odległość 2 metrów od mijanych osób.

 

Czy z potwierdzonym koronawirusem można przebywać w domu?

Można. Jeżeli objawy choroby są łagodne, osoba z potwierdzonym wirusem może przebywać w domu, jest wtedy objęta izolacją. Osoby, z którymi mieszka, trafiają na kwarantannę.

 

Czy można suszyć pranie na dworze?

Wirus nie lubi wysokich temperatur, więc jak najbardziej. Suszenie prania na dworze w słońcu nie będzie mu sprzyjać.

 

Ile jest miejsc w szpitalach?

Na oddziale zakaźnym w Zielonej Górze znajduje się 35 łóżek. Jeśli ich zabraknie, szpital zamknie oddział okulistyki i laryngologii, by tam umieszczać pacjentów z koronawirusem. Miejsca przygotowano także w Żarach i Żaganiu. Dla potrzeb pacjentów z koronawirusem przeznaczony został oddział ginekologiczno-położniczy z 25 łóżkami i internistyczny oraz chorób płuc, w sumie 40 łóżek w filii 105. Szpitala Wojskowego w Żaganiu. Na wypadek większej liczby pacjentów zakażeni koronawirusem trafią do nowo wybudowanego bloku nr 5 w 105. Szpitalu Wojskowym w Żarach. W całym kraju przygotowano 10 tys. miejsc, w tym 1000 z respiratorami.

 

Jak długo będzie wypłacany zasiłek opiekuńczy?

Pierwszy zasiłek opiekuńczy przyznany został na 14 dni roboczych. Tarcza antykryzysowa premiera Mateusza Morawieckiego wprowadziła kolejny zasiłek, on również jest przyznawany na 14 dni roboczych. Łącznie jest to 28 dni roboczych, czyli 5,5 tygodnia.

 

Czy wystarczy jedzenia w sklepach?

Większość żywności, którą można kupić w naszych sklepach, produkowana jest na miejscu w kraju. Nie ma potrzeby robienia dużych zapasów. Do sklepów dotrą także dostawy z zagranicy.

 

Czy zamawianie jedzenia na wynos jest bezpieczne?

Zamawianie jedzenia na wynos lub z dostawą jest bezpieczne. Europejski urząd ds. bezpieczeństwa żywności przekonuje, że żywność nie jest i nie może być źródłem zakażenia koronawirusem.

 

Czy można pić wodę z kranu podczas epidemii?

Woda z kranu jest całkowicie bezpieczna, można ją pić bez obaw.

 

Jak będzie z wyjazdami zagranicznymi na wakacje?

Wakacji za granicą na razie lepiej nie planować. Jeżeli mamy już wykupione wczasy, nowe przepisy gwarantują wymianę wyjazdu na voucher, który będzie można zrealizować w innym terminie.

 

Gdzie zarażamy się najczęściej koronawirusem?

Naukowcy udowodnili, że do zakażeń dochodzi w pomieszczeniach, w których jest zły przepływ powietrza. Pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń, dezynfekowaniu klamek i unikajmy dotykania przedmiotów, których mogli dotykać inni.

 

Ile osób może jechać samochodem?

Samochodem mogą jechać maksymalnie 2 osoby, za wyjątkiem członków rodzin i osób jadących wspólnie do pracy. Taksówkarz ma prawo przewieźć taką samą liczbę pasażerów co zwykle. Jeśli ekipa remontowa czy brygada budowlana przemieszcza się na miejsce pracy busem liczącym maksymalnie 9 miejsc, to również mogą jechać razem.

 

Co będzie jeśli szef nie zgodzi się na pracę zdalną?

Pracodawca nie ma obowiązku wysyłać pracownika na pracę zdalną. Ale musi zapewnić środki ochrony – płyny do dezynfekcji czy rękawiczki.

 

Czy jest wyznaczony limit czasu na spacer, bieganie, czy jazdę rowerem?

Nie ma takiego limitu. Sportu nie możemy jednak uprawiać w grupach. Wolno nam ćwiczyć samemu lub w towarzystwie najbliższych.

 

Czy mogę pojechać na pocztę rowerem?

Odebranie lub nadanie listu uznawane jest za czynność niezbędną, dlatego na pocztę można się udać. Sposób dotarcia nie jest istotny. Unikać należy komunikacji publicznej.

 

Czy można sterylizować maseczki w mikrofalówce?

Nie. Mikrofalówka nie ma właściwości sterylizujących.

 

Czy palenie papierosów zwiększa ryzyko zakażenia?

Tak. Dym papierosowy działa na śluzówkę układu oddechowego i powoduje, że wirus łatwiej może wniknąć do organizmu.

 

Czy mogę jechać odwiedzić swoją rodzinę?

To nie jest czas na rodzinne wyjazdy. Czas można spędzać tylko z osobami, z którymi się mieszka. Z innymi należy unikać kontaktu do czasu, kiedy epidemia wygaśnie.

 

Czy trzeba wypłacać pieniądze z konta i mieć gotówkę na sytuację kryzysową?

Taką decyzję, każdy musi podjąć sam. Narodowy Bank Polski zapewnia, że pieniędzy nie zabraknie.

Napisz komentarz »